Astronomët zbulojnë 12 hëna të reja të Jupiterit, duke e çuar totalin në 92

schedule15:00 - 8 Shkurt, 2023

schedule 15:00 - 8 Shkurt, 2023

Jupiteri ka edhe më shumë hëna sesa besohej më parë, pasi astronomët kanë zbuluar 12 hëna të reja rreth planetit gjigant, duke e çuar numrin e përgjithshëm në një rekord të madh 92.

Kjo është më shumë se çdo planet tjetër në sistemin tonë diellor. Saturni, lideri i dikurshëm, vjen në vendin e dytë me 83 hëna të konfirmuara.

Hënat e Jupiterit u shtuan kohët e fundit në një listë të mbajtur nga Qendra e Planetit të Vogël të Unionit Ndërkombëtar Astronomik, tha Scott Sheppard nga Instituti Carnegie, i cili ishte pjesë e ekipit.

Ata u zbuluan duke përdorur teleskopë në Hawaii dhe Kili në 2021 dhe 2022, dhe orbitat e tyre u konfirmuan me vëzhgime pasuese.

Sipas Sheppard, këto hëna më të reja variojnë në madhësi nga 1 kilometër në 3 kilometra (0.6 milje deri në 2 milje).

“Shpresoj se mund të imagjinojmë një nga këto hëna të jashtme nga afër së shpejti për të përcaktuar më mirë origjinën e tyre,” tha ai në një email të premten.

Në prill, Agjencia Evropiane e Hapësirës dërgon një anije kozmike në Jupiter për të studiuar planetin dhe disa nga hënat e tij më të mëdha të akullta. Dhe vitin e ardhshëm, NASA do të nisë Europa Clipper për të eksploruar hënën e Jupiterit me të njëjtin emër, e cila mund të strehojë një oqean nën koren e saj të ngrirë.

Jupiteri dhe Saturni janë të ngarkuar me hëna të vogla, që besohet se janë fragmente të hënave të tjera gjigante që u përplasën me njëra-tjetrën ose me kometa ose asteroide. E njëjta gjë vlen edhe për Uranin dhe Neptunin, por ato janë aq të largëta saqë e bën edhe më të vështirë zbulimin e hënës.

Për rekord, Urani ka 27 hëna të konfirmuara, Neptuni 14, Marsi dy dhe Toka një. Venusi dhe Mërkuri dalin bosh.

Hënat e sapo zbuluara të Jupiterit nuk janë emëruar ende dhe vetëm gjysma e tyre janë mjaft të mëdha, të paktën 1.5 kilometra ose më shumë/abcnews.al