AstraZeneca shkel kontratën me BE, do të japë më pak se gjysmën e vaksinave

schedule22:53 - 23 Shkurt, 2021

schedule 22:53 - 23 Shkurt, 2021

Një tjetër vendim i pakëndshëm vjen nga AstraZeneca sa i takon shpërndarjes së vaksinave.

Kompania do të japë më pak se gjysmën e vaksinave COVID-19 me të cilat ishte kontraktuar për të furnizuar Bashkimin Evropian në tremujorin e dytë, i tha një zyrtar i BE Reuters të martën.

Zyrtari i BE, i cili është i përfshirë drejtpërdrejt në bisedime me prodhuesin anglo-suedez të ilaçeve, tha se kompania i kishte thënë bllokut gjatë takimeve të brendshme se “do të jepte më pak se 90 milion doza në tremujorin e dytë”.

Kontrata e AstraZeneca me BE, e cila u zbulua javën e kaluar, tregoi se kompania ishte zotuar të jepte 180 milion doza në bllokun e 27 vendeve në tremujorin e dytë.

Mungesa e pritshme, e cila nuk është raportuar më parë, vjen pas një reduktimi të madh të furnizimeve në tremujorin e parë dhe mund të godasë aftësinë e BE për të përmbushur objektivin e saj për të vaksinuar 70% të të rriturve deri në verë.

Një zëdhënës i AstraZeneca i tha Reuters se kompania po bënte gjithçka që ishte e mundur për të siguruar që dërgesat në fund të qershorit “t’i afroheshin asaj që ishte përcaktuar në marrëveshjen e para-blerjes”, por nuk dha shifra specifike. /abcnews.al