Asteroidi i rrezikshëm po vjen drejt Tokës

schedule14:21 - 7 Nëntor, 2021

schedule 14:21 - 7 Nëntor, 2021

Një asteroid me madhësinë e Kullës Eiffel po vjen drejt Tokës dhe sipas shkencëtarëve do të kalojë nëpër planetin tonë në fillim të dhjetorit. Emri i tij është “Nereas” dhe gjatësia e tij arrin 330 metra.

Sipas shërbimit të gjurmimit të NASA-s, “Nereus” është pak më i madh se Kulla Eiffel. Sipas zyrtarëve të hapësirës, ​​asteroidi do të kalojë nëpër planetin tonë më 11 dhjetor në një distancë prej rreth 3.9 milionë kilometrash.

Ekspertët e kanë klasifikuar atë si një “asteroid potencialisht të rrezikshëm” për shkak të madhësisë dhe afërsisë me Tokën. Për momentin asnjë mision nuk është gati për të eksploruar Nereusin, megjithatë asteroidi kishte rënë në sy të ekspertëve në të kaluarën.

Asteroidi “Nereus” do të drejtohet drejt Tokës edhe 12 herë të tjera në dekadat e ardhshme, lëvizja e radhës parashikohet më 14 shkurt 2060./ Abcnews.al