Arsyeja pse Harry dhe Meghan Markle refuzuan titullin mbretëror për djalin e tyre

schedule07:56 - 26 Tetor, 2021

schedule 07:56 - 26 Tetor, 2021

Princi Harry dhe Meghan Markle thuhet se nuk donin që djali i tyre Archie të trashëgonte një titull të caktuar mbretëror. Biografi mbretëror Andrew Morton tha për Us Weekly se edhe pse Archie mund t’i jepej titulli Earl of Dumbarton, Duka dhe Dukesha e Sussex nuk e pranuan për shkak të fjalës “memec” që tingëllonte në titull.

Prince Harry's Cutest Dad Moments to Archie and Lili | PEOPLE.com

Prindërit kishin frikë se kjo do të ishte një burim talljeje për fëmijën e tyre në shkollë. “Archie mund të kishte marrë titullin Earl of Dumbarton, i cili është një titull nderi, por Harry dhe Meghan vendosën kundër sepse mendonin se fjala ‘memec’ në fjalën ‘Dumbarton’ do të ishte përdoret si tallje kur Archie të shkonte në shkollë”, tha ai.

Meghan Markle and Prince Harry Released a Cute New Video of Archie to  Celebrate His First Birthday | Glamour

Në kohën e lindjes së djalit, çifti e përmendi emrin e tij pa asnjë titull. Ndërsa fillimisht u supozua si një mënyrë për t’i dhënë atij një jetë normale, pretendimet e Markle në intervistën e bujshme me Oprah Winfrey e komplikuan atë. Ajo tha se mbretërorët po vepronin ndryshe nga protokolli duke mos dashur që vogëlushi të merrte titullin për shkak të ngjyrës së lëkurës. /abcnews.al