Arsyeja pse çarçafët dhe peshqirët e hotelit janë pothuajse gjithmonë të bardhë

schedule20:09 - 13 Maj, 2021

schedule 20:09 - 13 Maj, 2021

Çarçafët vijnë në një larmi ngjyrash dhe pëlhurash, nga gri në të kuqe tek blu. Kështu janë edhe peshqirët e banjës. Ju mund të keni një larmi vetë, ose mund të njihni dikë që mban një ngjyrosje në linjat e tyre.

Por kur shkoni në një hotel, shpesh nuk ka shumë larmi. Mbulesa mund të jetë shumëngjyrësh, por çarçafët dhe peshqirët janë pothuajse gjithmonë të bardhë, një e bardhë e ndritshme, me fuqi të lartë. Kjo është cilësuar më shumë si një zgjedhje kurioze.

Hotelet pëlqejnë të përdorin çarçafë të bardhë sepse ato mund të tregojnë shpejt dhe lehtë pastërtinë. Imagjinoni të ngjiteni në një shtrat me çarçafë më të errët. Ju mund të pyesni veten për gjëra që nuk mund t’i shihni. Me të bardhën, jeni të siguruar që çarçafët sapo janë larë, shkruan abcnews.al.

Vendimi për çarçafët e bardhë hyri në fuqi në vitet ’90 dhe përmbysi trendin e hoteleve duke përdorur çarçafë me ngjyra.

“Shtrati tërësisht i bardhë krijoi këtë efekt,” tha Erin Hoover, ish nënkryetar i projektimit për Ëestin dhe Sheraton Hotels, për HuffPost në 2014. “Njerëzit menduan se një dhomë ishte rinovuar, edhe nëse ishte vetëm shtrati që kishte qenë ndryshuar kjo pati një ndikim të madh.”

Nga pikëpamja logjistike, fletët e bardha gjithashtu e bëjnë pastrimin më të lehtë. Në vend që të mbani çarçafë me ngjyra të ndara, të dy çarçafët dhe peshqirët mund të hidhen në të njëjtën larje, pa frikë nga ngjyrat./abcnews.al