Arsyeja e vërtetë pse dëshirojmë të hamë çokollata

schedule19:43 - 7 Nëntor, 2021

schedule 19:43 - 7 Nëntor, 2021

Çokollata është një nga ato shijet që shumë prej nesh nuk mund t’i rezistojnë, edhe pse e dimë se nuk është gjëja më e shëndetshme që mund të bëjmë për trupin tonë. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten, cila është arsyeja e vërtetë që e keni dëshirën për të gjithë kohën, veçanërisht nëse jeni femër?

Çokollata – Arsyeja e vërtetë që ju vazhdoni ta dëshironi atë

Sipas Lisa Young, Ph.D., RD, Asistent Profesor i Ushqyerjes në Universitetin e Nju Jorkut, dhe çfarë raporton healthdigest.com, nëse vëreni se keni dëshirë për çokollatë çdo muaj, shanset janë që mund të jeni të ulët në magnez si rezultat i menstruacioneve. “Në ditët afër menstruacioneve, trupi juaj konsumon më shumë magnez, kjo është arsyeja pse shumë gra dëshirojnë më shumë ushqim dhe çokollatë në të njëjtën kohë”, tha ajo për Shape.

Megjithatë, Vandana Sheth, RD, një zëdhënëse e Akademisë së të ushqyerit dhe dietologjisë, vuri në dukje se kjo nuk është gjithmonë kështu. “Shpesh besohet se dëshirat për ushqim janë të lidhura me mangësi të lëndëve ushqyese, por kjo mund të mos jetë gjithmonë kështu”, shpjegoi ai. ” Ajo mund të shkaktohet gjithashtu nga një kombinim i faktorëve social, emocional, kulturor dhe mjedisor .”

Sheqeri i ulët në gjak dhe stresi mund t’ju bëjnë të keni dëshirë për çokollatë

Kur bëhet fjalë për çokollatën, sheqeri i ulët në gjak mund të jetë edhe një faktor kontribues në dëshirat tuaja. Siç tha Lorraine Kearney, një dietologe / nutricioniste e certifikuar dhe themeluese e New York City Nutrition, për PureWow: “Kur presim një kohë të gjatë midis vakteve, sheqeri në gjak bie dhe ne dëshirojmë energji, të cilën e marrim nga ushqimi. Kërkimi i sheqerit do t’ju japë një nxitje të shpejtë të energjisë, por sheqeri në gjak do të bjerë shpejt dhe do të përfundoni duke kërkuar edhe më shumë çokollatë.

Stresi mund të jetë fajtor. Dihet që stresi mund të çojë në konsumimin e ushqimit, por nëse vëreni se ndërsa jeni të stresuar gjithçka që dëshironi të hani është çokollata, kjo ndodh sepse çokollata përmban shumë sheqer dhe yndyrë, të cilat janë dy lëndë ushqyese për të cilat trupi ka nevojë për të. mbijetojnë, tha dietologia dhe dietologia Jo Travers për Cosmopolitan./abcnews.al