Arrestohen dy shqiptarë për trafik lëndësh narkotike në Itali

schedule19:17 - 14 Tetor, 2019

schedule 19:17 - 14 Tetor, 2019

Dy shqiptarë, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur kanë rënë në prangat e Policisë italiane për trafik lëndësh narkotikë, në dy operacione të ndryshme antidrogë.

Seksioni Operacional i Njësisë Operative në Perugia, arrestoi një shtetas shqiptar, të lindur në 1993, me akuzën e shpërndarjes së drogës.

Arrestimi i 26 vjeçarit shqiptar, erdhi pas një vëzhgimi, kontrolli dhe ndjekjeje të kujdesshme dhe efektive, që u lejoi Karabinierëve të marrin elementë të vlefshme informacioni në lidhje me lëvizjet dhe frekuentimet e zonës.

Policët dyshuan për shkak të disa lëvizje anomale të kryera nga shqiptari në bordin e makinës së tij dhe  kanë vendosur në funksion një përgjues, në fund të së cilës subjekti u kap në flagrancë teksa i shiste një blerësi një dozë kokaine.

Prandaj, ishin të menjëhershëm kontrollet personale, të automjetit dhe  të shtëpisë. Në përfundim të kontrollit u gjetën dhe iu sekuestruan:

222 (dyqind e njëzet e dy) celofan të mbyllur me nxehtësi, që përmban gjithsej 183 gr. në lidhje me kokainën;

1 (një) peshore.

Shuma prej 4,292,00 eurosh (katër mijë e dyqind e nëntëdhjetë e dy), që konsiderohet se janë të ardhura nga veprimtaria e paligjshme;

2 (dy) telefona celularë;

materiale të ndryshme për prerjen dhe paketimin e lëndës narkotike.

Në të njëjtën kohë, oficerët e Stacionit Policor të Castel del Piano arrestuan një tjetër shqiptar, 37 vjeçar i akuzuar gjithashtu për trafik droge.

Pas një kontrolli në makinën  tij gjetën dhe sekuestruan;

21 (njëzet e një) mbështjellës celofan të mbyllur me nxehtësi që përmbajnë gjithsej rreth 10 (dhjetë) gram lëndë narkotike të llojit kokainë;

305.00 (treqind e pesë / 00) euro, që konsiderohen të ardhura nga veprimtaria e paligjshme.

Në përfundim të formaliteteve, dy të arrestuarit u mbajtën në Dhomat e Sigurisë të Komandës Provinciale të Perugias.

Në përfundim të seancës dëgjimore për ritin e drejtpërdrejtë, gjykatësi pasi vlerësoi arrestimin për të dy, urdhëroi, për të parin, arrest në burg, në pritje të analizave mbi lëndën narkotike të sekuestruar; ndërsa, për të dytin, detyrim paraqitje.

Vlera e substancës së sekuestruar, në tregun me pakicë, tejkalon 20,000 euro. /abcnews.al