Anti-shpifja në Venecia/ Basha: Rama kokëfortë, nuk i intereson integrimi europian

schedule10:23 - 23 Janar, 2020

schedule 10:23 - 23 Janar, 2020

Pas debateve të shumta në vend për paketën “Antishpifje”, Këshilli i Europës ka ndërmarrë një hap pozitiv për të dërguar ligjet për mendim në Komisionin e Venecias. Kjo pasi shoqatat e gazetarëve pretendojnë se këto dy ligje cënojnë lirinë e medias.

Lideri demokrat, Lulzim Basha përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndet vendimin e marrë nga Komiteti i Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për ta çuar paketën e ashtuquajtur “antishpifje” në Komisionin e Venecias.

“Ky akt provon se dy projekligjet e kësaj pakete cënojnë drejtpërdrejtë të drejtën e fjalës dhe drejtën e informimit duke dëmtuar rëndë lirinë e mediave në Shqipëri”, shprehet Basha.

“Nga ana tjetër është e turpshme dhe e ulët që Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese i parlamentit kukull nën urdhrat e Ramës, ka rrëzuar dekretin e Presidentit pa reflektuar jo vetëm mbi verejtjet e tij, por edhe ato të komunitetit shqiptar të mediave dhe organizatave të ndryshme ndërkombëtare.

Pushteti aktual qendroi i shurdhër edhe ndaj qëndrimeve të Komisionit Europian që tregonin se mosreflektimi për këtë paketë dëmton procesin e integrimit europian.

Kjo indiferencë e kokëfortësi demonstron se Ramës nuk i intereson integrimi europian i vendit por vetëm mbijetesa e tij politike me çdo kusht, përfshirë këtu përpjekjen për t’ua mbyllur gojën mediave”, deklaron lideri demokrat. /abcnews.al

Lexo edhe:“Antishpifja” përfundon në Komisionin e Venecias, Balla: Asnjë hap pas 

*Statusi i Bashës