Sonda e NASA-s po bëhet gati për t’u përplasur me një asteroid

schedule12:30 - 26 Shtator, 2022

schedule 12:30 - 26 Shtator, 2022

Në orët e ardhshme agjencia amerikane e hapësirës NASA do të përplasë një sondë në një asteroid.

Misioni Dart i NASA-s dëshiron të shohë se sa e vështirë do të ishte të ndalonte një shkëmb hapësinor që lëviz drejt Tokës.

Prova po zhvillohet rreth 11 milion km larg në një objektiv të quajtur Dimorphos.

Agjencia thotë se shkëmbi aktualisht nuk është në rrugë për të goditur Tokën dhe as testi nuk do ta dërgojë atë aksidentalisht në drejtimin tonë.

Përplasja është përcaktuar të ndodhë në orën 23:14 të hënën. Teleskopët do të shikojnë nga larg, duke përfshirë observatorin  e ri hapësinor James Webb.

Të gjithë e kemi parë se si do ta ndalonte Hollywood-i një asteroid me astronautë të guximshëm dhe armë bërthamore.

Por si mund ta mbrojmë Tokën nga një asteroid vrasës me të vërtetë?

NASA është gati ta zbulojë.

NASA po premton disa imazhe spektakolare nga sonda 570 kg-Dart teksa do të realizojë goditjen.

/Abcnews.al/