Analisti grek: Biden do mbështesë faktorin shqiptar në Ballkan, Athina duhet të shqetësohet

schedule21:58 - 2 Mars, 2021

schedule 21:58 - 2 Mars, 2021

Andreas Banoutsos, analist grek, njohës i çështjeve rajonale ka bërë një analizë për lëvizjet dhe cfarë pritet që të ndodhë në Mesdhe pasi Joe Biden hyri në Shtëpinë e Bardhë. Faktori shqiptar, Greqia dhe Turqia.

“Më 20 janar 2021 Joe Biden u betua për të zëvendësuar Donald Trumpin. Çfarë do të thotë ky ndryshim në Presidencën e SHBA për perspektivën e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në institucionet Euro-Atlantike? Së pari, duhet të theksohet se presidenca e Trump nuk tregoi ndonjë interes të veçantë në Ballkan nëse përjashton marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë të nënshkruara nga Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe Kryeministri i Kosovës Abdullah Seb në prani të ish-presidentit amerikan Donald Trump.

Ndryshe nga Trump, Presidenti i ri i SHBA Joe Biden duket i vendosur për të forcuar perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE dhe NATO. Gjatë periudhës së zgjedhjeve amerikane (tetor 2020) kandidati i atëhershëm për president Joe Biden në letrën e tij drejtuar myslimanëve boshnjakë të Diasporës me titull: “Vizioni i Joe Biden për marrëdhëniet e SHBA me Bosnjë dhe Hercegovinën” pasi ai luajti një rol si senator në vitet 1990 për të ndihmuar myslimanët boshnjakë pas gjenocidit serb dhe më vonë, tha se si Presidenti i SHBA ai “do t’u bënte thirrje partnerëve të BE dhe aleatëve të NATO-s që së bashku të zhvillojnë një strategji për të ankoruar Ballkanin Perëndimor në institucionet Euro-Atlantike”.

Si President, ai premtoi të ndjekë politika për të forcuar sigurinë, si dhe zhvillimin demokratik dhe ekonomik në rajon, si dhe rolin e rëndësishëm që NATO duhet të luajë në frenimin e ndikimit rus në Ballkan.

Është e qartë se politika e jashtme e SHBA në Ballkan nën Biden do të kërkojë të arrijë pranimin e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe ndoshta Kosovës në NATO, ndërsa në bashkëpunim të ngushtë me BE do të përshpejtojë procesin e bashkimit me Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Greqia, si një shtet anëtar i BE dhe NATO, mbështet integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në institucionet Euro-Atlantike. Roli i faktorit shqiptar në Ballkan si një mjet i politikës ekspansioniste turke në rajon.

Mbështetja e dukshme e faktorit shqiptar dhe e myslimanëve boshnjakë (aleatë të ngushtë të Turqisë) në Ballkan nga qeveria e re e SHBA duhet të na shqetësojë pasi kjo nuk është shenjë e mirë për ruajtjen e interesave tona kombëtare në një kohë kur rreziqet dhe kërcënimet për siguria tonë kombëtare po shumëfishohen” mbyllet shkrimi./ db/ Abcnews.al