Ambasadori britanik: Ndryshimet në Kod diskutojini para votimit në parlament

schedule15:33 - 30 Korrik, 2020

schedule 15:33 - 30 Korrik, 2020

Ambasadori britanik Duncan Norman ka reaguar pas miratimit të ndryshimeve Kushtetuese ishte në të njëjtën linjë me atë të BE-së dhe Gjermanisë.

Në reagimin e tij Norman thekson se marrëveshja e 5 qershorit tregoi se çfarë mund të arrihet me dialog, kohë dhe vullnet politik.

Marrëveshja e 5 qershorit tregoi se çfarë mund të arrihet me dialog, kohë dhe vullnet politik. Do të donim të kishim parë të njëjtën qasje konstruktive në miratimin e ndryshimeve të sotme të Kushtetutës. Është thelbësore që ndryshimet e ardhshme të Kodin Zgjedhor të diskutohen gjerësisht me të gjitha palët në Këshillin Politik përpara se të votohen në parlament,”është shprehur Norman./abcnews.al