Ambasada amerikane: Përgëzojmë Shqipërinë për dëbimin 2 dy diplomatëve iranianë

schedule09:00 - 17 Janar, 2020

schedule 09:00 - 17 Janar, 2020

Ambasada amerikane ka përcjellë sot mesazhin e zëdhëneses së departamentit të shtetit Morgan Ortagus, e cila ka përgezuar  vendimin e qeverisë shqiptare për dëbimin e dy diplomatëve iranianë dy ditë më parë.

Sipas Ortagus regjimi i Iranit përdor mjetet diplomatike në Europë dhe vende të tjera si maskim për të kryer sulme terroriste.

“Ne përgëzojmë vendimin e qeverisë shqiptare për të dëbuar dy të ashtuquajtur diplomatë iranianë. Regjimi i Iranit vazhdon të përdorë mjetet e tij diplomatike në Europë dhe vende të tjera, si maskim për të komplotuar sulme terroriste, si dhe për të kërcënuar dhe përgjuar iranianët që jetojnë jashtë vendit të tyre”, Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus”, shkruan ambasada./abcnews.al