Aleancës kundër qeverisë në Maqedoninë e Veriut i ikën edhe një deputet

schedule11:55 - 11 Nëntor, 2021

schedule 11:55 - 11 Nëntor, 2021

Deputeti i Lëvizjes Besa, Kastriot Rexhepi ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në seancën e sotme parlamentare për votimin e mosbesimit të qeverisë në Maqedoninë e Veriut.

Lajmin e bëri të ditur ai vetë në një postim në llogarinë e tij në Facebook.

“Një nga kauzat kryesore të mija dhe subjektit politik Lëvizja Besa që i përkas, ka qënë integrimi euro atlantik i RMV.

Duke patur parasysh momentumin politik, pas shtyrjes të dorëheqjes nga kryeministri Zaev, për hir të procesit dhe sinjalet e forta nga partnerët strategjik SHBA dhe shtetet e BE-së që më janë komunikuar nga përfaqësues të lartë diplomatik, se në muajin dhjetor vëndi ka gjasa të mëdha të marë datë për fillim e bisedimeve për anëtarësim në BE, vendosa që mos të mar pjesë në seancën parlamentare ku duhej të meret vendim me të cilin do vihet në pikëpyetje ky pikësynim jetik kombëtar dhe shtetëror. Si politikan dhe deputet i përgjegjshëm, mora këtë vendim jo të lehtë duke i vënë interesin e popullit dhe shtetit në radhë të parë.

Shteti në këtë periudhë të rëndësishme nuk ka nevojë për krizë politike dhe zhytje në ujëra të turbullta me plot të panjohura,” shkruan Rexhepi në postimin e tij. /abcnews.al/