Administrata Biden aprovon një paketë tjetër ndihme ushtarake, 725 milionë$ për Ukrainën

schedule19:34 - 15 Tetor, 2022

schedule 19:34 - 15 Tetor, 2022

Presidenti amerikan Joe Biden ka miratuar një ndihmë shtesë prej 725 milionë dollarësh për sigurinë për Ukrainën, sipas një deklarate nga Departamenti i Shtetit. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi Biden në Twitter të shtunën në mëngjes.

“Sinqerisht mirënjohës ndaj Biden, njerëzve nga Shtetet e Bashkuara për ofrimin e një pakete tjetër ndihme sigurie prej 725 milionë dollarësh. Ne do të marrim veçanërisht raundet e nevojshme për HIMARS-in dhe artilerinë”, thuhet në mesazh.

 “Një dhuratë e mrekullueshme për Ditën e Mbrojtësve të Ukrainës! Agresori rus do të mposhtet, Ukraina do të jetë e lirë!”

Administrata Biden autorizoi tërheqjen shtesë presidenciale, një formë e shpenzimeve ushtarake që lejon miratimin e shpejtë, për Ukrainën të premten.

Paketa prej 725 milionë dollarësh përfshin municione për HIMARS, HARM (raketa ajër-tokë), armë antitank, Humvee, fishekë artilerie 155 mm, armë të vogla dhe municione të armëve të vogla, fishekë artilerie të drejtuara me saktësi dhe furnizime mjekësore. /abcnews.al/