“ABC e festave”, programi i datës 01 janar 2021

schedule02:02 - 1 Janar, 2021

schedule 02:02 - 1 Janar, 2021

E premte Dt 01.01.2021
Ora 07:00 – 09:00
Koncert Live Adele
Koncert Live i këngëtares me famë botërore Adele në sallën e famshme Royal Albert Hall në Londër në vitin 2011. Zëri i saj magjepsës do na mbaj mbërthyer përpara ekranit në këto ditë festash.

Ora 09:00 – 11:00
Best Emisioni ABC e mëngjesit
Përmbledhje me momentet më të mira të sezonit televiziv që sapo mbyllëm. Intervistat më të mira e pikante të veçuara për këtë ditë të veçantë.

Ora 11:00 – 13:00
Film “Mamma Mia”
“Mamma Mia”, është një film komedi-romancë. Muzikali bazohet në këngët e grupit pop ABBA, Filmi përmban një kast të ansamblit, përfshirë Christine Baranski, Pierce Brosnan, Dominic Cooper. Filmi është një bashkëprodhim ndërkombëtar midis Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA.

Ora 13:00 – 15:00
Film The King’s Speech
“King’s Speech” është një film dramatik historik britanik, ku Colin Firth luan rolin e mbretit te ardhshëm George VI. Filmi mori shumë çmime dhe nominime, veçanërisht për interpretimin e Colin Firth. Në Çmimet e 83-të të Akademisë, “King’s Speech” mori 12 nominime për Oskar.
Ora 15:00 – 16:00
Edicion informativ Përmbledhje e lajmeve kryesore të ditës.

Ora 16:00 – 19:00
Film “Hamilton”
“Hamilton” është një film muzikor historik amerikan i vitit 2020, që përfshin një regjistrim të drejtpërdrejtë në skenë të muzikalit Broadway, i cili u frymëzua nga biografia e vitit 2004 Alexander Hamilton. Filmi u vlerësua nga kritikët për pamjet, shfaqjet dhe drejtimin e tij, dhe gjithashtu u bë filmi më i transmetuar i vitit 2020.

Ora 19:00 – 19:25
Edicion informativ i mbrëmjes
Edicion informativ në studio me prezantuesen, lidhje direkte.

Ora 19:30 – 21:00
“Bardh’a Zi”
Një program Emisioni “Bardh’a Zi” drejtuar nga Ornela Gaçe dhe Erion Kristo trajton problematikat aktuale, dhe që ka si mesazh thirrjen për reagimin ndaj institucioneve dhe pushteteve. Ndër të ftuarit janë: Kozeta Kurti, Rita Lati, Stine, Irma Libohova, Vin Veli.
Ora 21:00 – 01:00
“Soire Premier”
Fillimi i vitit 2021 sjellë një maratonë të vërtetë festive me Jonida Shehun. Nje natë e mbushur me plot miq e të ftuar, që festojnë ardhjen e viti 2021. Lajme ekskluzive, situata të pazakonta, rikthimi i personazheve që ju kanë munguar, por edhe ata më të përfolurit të momentit.

Ora 01:00 – 03:40
Film “Green Book”
“Green Book” është një film amerikan, me karakter komik-dramë dhe biografik. Filmi është frymëzuar nga historia e vërtetë e një turneu në Jug të Thellë nga pianisti klasik dhe xhaz i Afrikano-Amerikës Don Shirley. Ky film mori vlerësime dhe nominime të shumta, dhe në Çmimet e 91-të të Akademisë, ai fitoi “Oskar” për filmin më të mirë.

Ora 03:40 – 05:52
Film “Moulin Rouge”
Moulin Rouge është një film dramatiko – romantik muzikor i vitit 2001 bashkë-prodhuar dhe bashkë-shkruar nga Baz Luhrmann. Në Çmimet e 74-të të Akademisë, filmi u nominua për Oskar, duke përfshirë Filmin më të Mirë dhe Aktoren më të Mirë për Nicole Kidman.

Ora 05:52 – 07:00
Film “Mamma Mia”
“Mamma Mia”, është një film komedi-romancë. Muzikali bazohet në këngët e grupit pop ABBA. Filmi përmban një kast të ansamblit, përfshirë Christine Baranski, Pierce Brosnan, Dominic Cooper. Filmi është një bashkëprodhim ndërkombëtar midis Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA.