A ndiheni të sëmurë pas marrëdhënieve intime? Pse ndodh kjo

schedule11:27 - 22 Qershor, 2022

schedule 11:27 - 22 Qershor, 2022

Ndiheni të sëmurë pas seksit? Seksi mund t’ju bëjë të ndjeni shumë gjëra – të kënaqur, të djersitur dhe ndonjëherë (shumë herë) të uritur. Por, ndërsa këto ndjesi pas orgazmës janë të zakonshme, disa nga simptomat më fizike nuk janë dhe mund të tregojnë se është koha që të shkoni te mjeku.

Në fakt, kjo është më e zakonshme nga sa mendoni. Megjithatë, është një simptomë pas seksit që mund të jetë e rrezikshme të injorohet, paralajmëron doktoresha Shirin Lakhani , një specialiste e shëndetit intim. “Vjelljet pas seksit prekin të dyja gjinitë. Edhe pse është e pamundur të përcaktohet saktësisht se sa gra janë të prekura, shumë njerëz e shohin veten të ndikuar nga kjo.”

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm (mjaft shqetësues) se të ndihesh e sëmurë pas seksit është një tregues i shtatzënisë. Kjo nuk është e vërtetë ose fizikisht e mundur. “Mos harroni, duhen shumë më shumë se pesë minuta që sperma të fekondojë vezën dhe të implantojë”, thotë ajo.

Sipas Lakhani, ka një mori arsyesh që mund të jenë në themel të problemit.

Sinkopa vasovagale

Një mundësi është sinkopia vasovagale, e cila ndodh kur partneri juaj depërton fort tek ju dhe godet qafën e mitrës. “Qafa e mitrës është plot me mbaresa nervore. Përgjigja vasovagale ndodh kur nervi vagus stimulohet, duke shkaktuar një ulje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Kjo, nga ana tjetër, mund të sjellë të përziera.”, thotë ajo. Plus, është e rëndësishme të theksohet se qafa e mitrës ndryshon gjatë fazave të ciklit menstrual , duke rënë më poshtë gjatë menstruacioneve, që do të thotë se mund të jeni më të ndjeshëm gjatë penetrimit.

Dehidratimi

Dehidrimi mund të shkaktojë një mori problemesh shëndetësore. Është interesante se të ndihesh i sëmurë pas seksit është një prej tyre. Lakhani thotë: “Pavarësisht nëse është dehidratim apo ankth aktual, të përzierat pas seksit mund të jenë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se diçka nuk është në rregull.”

Endometrioza

Nëse të përzierat tuaja pas seksit shoqërohen me dhimbje, mund të jetë një shenjë e një gjendjeje më serioze si endometrioza, çrregullimi inflamator i legenit ose një infeksion i traktit urinar (UTI), thotë Lakhani. Nuk është e pazakontë që gratë me kushtet të tilla të përjetojnë marrëdhënie të dhimbshme, me shkaqe të tjera, duke përfshirë infeksionet e qafës së mitrës dhe fibroidet.

Shëndeti mendor

Ndoshta nuk prisnit të lexonit këtë pjesë. Lakhani thotë se nëse i keni përjashtuar të gjithë shkaktarët e mundshëm fizikë mjekësorë që mund të shkaktojnë të përzierat tuaja, mund të jetë koha të shikoni nga brenda dhe të trajtoni ato psikologjike.

Seksi vazhdon për një kohë të gjatë

A e dinit? Sipas mjekes, shkaku më i zakonshëm i të përzierave është seksi që zgjat shumë. “Rreth dy të tretat e femrave luftojnë për të arritur kulmin vetëm përmes marrëdhënieve seksuale dhe seksi mund të zvarritet nëse jeni të vendosur që të dyja të përfundoni me një orgazëm”, tregon ajo.

Çfarë është Sindroma e sëmundjes postorgazmike?

Sindroma e sëmundjes postorgazmike (POIS) është një gjendje e rrallë në të cilën njerëzit kanë simptoma të ngjashme me gripin pas orgazmës, qoftë gjatë seksit me partnerin ose nëpërmjet masturbimit. Zakonisht, simptomat largohen brenda një jave. POIS ndodh më shpesh te meshkujt, por mund të ndodhë tek femrat.

Një raport i Forbes, i cili citon një studim në Journal of Sexual Medicine, thotë se ky është një fenomen që ende nuk është kuptuar plotësisht, ai manifestohet si simptoma të gripit dhe alergjisë, si lodhje, dobësi muskulore, ethe, humor të ulët, probleme me përqendrimin dhe kujtesa, kongjestion i hundës etj.

Këto simptoma fillojnë disa minuta ose edhe sekonda pas ejakulimit (qoftë gjatë seksit apo masturbimit) dhe zhduken vetë pas 3 deri në 7 ditë. Shkencëtarët nuk e dinë se çfarë e shkakton këtë sindromë, por ka disa teori. Sipas njërit prej tyre, simptomat mund të jenë rezultat i një çrregullimi alergjik ose autoimun.

Për shembull, një burrë mund të jetë alergjik ndaj spermës së tij. Megjithatë, ka njerëz pa alergji të njohur që zhvillojnë këtë sindromë. Një teori tjetër thotë se shkaku i sindromës mund të jetë një çekuilibër kimik në tru. Nuk ka trajtime specifike për POIS, por disa njerëz menaxhojnë simptomat duke marrë medikamente të caktuara. /abcnews.al