A mund ta blejnë realisht Man United investitorët e Katarit?

schedule20:19 - 8 Shkurt, 2023

schedule 20:19 - 8 Shkurt, 2023

Katari është i interesuar të blejë United, por ka pengesa kryesore për një marrëveshje, duke përfshirë rregullat e pronësisë së UEFA-s.

A do të ketë United pronarë nga Katari?

Sipas Daily Mail të mërkurën, një grup “investitorësh individualë të Katarit” do të dorëzojnë ofetën menjëherë për të blerë Manchester United, 20 herë kampionët e Anglisë. Oferta e Katarit. Interesimi i Katarit për United është konfirmuar nga Guardian, me Jamie Jackson që raporton se Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, është i interesuar për të blerë klubin, shkruan abcnews.al.

Sa ka gjasa që oferta të bëhet realitet?

Varet nëse ka një ofertë nga Katari apo dy. Askush nga pala e Katarit nuk e mohon duke eksploruar mundësi investimi në futboll përtej pronësisë së Paris Saint-Germain dhe një aksioni në skuadrën portugeze SC Braga. Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud, shefi ekzekutiv i Autoritetit të Investimeve të Katarit (QIA), fondi sovran i pasurisë së vendit, konfirmoi të njëjtën gjë në Davos muajin e kaluar. “Nuk do të habiteni nëse investojmë në [futboll],” tha ai.

Kush tjetër është në garë për të blerë United?

Meqenëse Glazers kanë vendosur një afat të vetë-imponuar deri në mes të shkurtit për ofertat fillestare, aktualisht ka vetëm një serioze. Ai është Sir Jim Ratcliffe, një tifoz i përjetshëm i United, i cili ka dhe në pronësi klubin francez, Nice.

A mund të ketë ndonjë problem me UEFA-n?

Nëse dhe kur një ofertë me origjinë nga Katari është e suksesshme në blerjen e United, do të ketë pa dyshim pyetje për t’iu përgjigjur. Para së gjithash, UEFA do të duhet të përcaktojë nëse pronarët e United janë në mënyrë të përshtatshme të dallueshme nga pronarët e PSG-së në mënyrë që të shmanget rreziku i marrëveshjeve sportive nëse të dy përballen me njëri-tjetrin në garat evropiane. Rregullat e UEFA-s thonë: “Asnjë person fizik ose juridik nuk mund të ketë kontroll ose ndikim mbi më shumë se një klub që merr pjesë në një kompeticion klubesh të UEFA-s”.

A ka një rrugëdalje të problemit?

PSG është në pronësi të Qatar Sports Investment (QSI), e cila nuk do të jetë në gjendje të blejë asgjë më shumë se një pakicë të aksioneve në United. Por QSI financohet nga ana tjetër nga QIA dhe nëse një kompani tjetër nën ombrellën e QIA, të themi Banka Kombëtare e Katarit, do të bënte një ofertë, është e mundur që të njëjtat kufizime të mos zbatoheshin.

Pra, një marrje nga Katari i United është e mundur?

Kurrë mos thuaj kurrë në futboll, dhe në interes të kompletimit, duhet theksuar se Nasser al-Khelaifi, president i PSG-së dhe kryetar i QSI-së, është ulur në komitetin ekzekutiv të UEFA-s dhe është përshkruar nga Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s, si “një njeri i madh” që respekton “futbollin dhe vlerat e tij” pasi PSG i rezistoi thirrjes së sirenës së Superligës Evropiane. Ceferin falënderoi Khelaifin “nga thellësia e zemrës” për atë qëndrim. /G.D abcnews.al/