A ju ngjit unaza në gisht? Këto janë mënyrat për ta hequr atë

schedule13:16 - 10 Gusht, 2021

schedule 13:16 - 10 Gusht, 2021

Me siguri ju e merrni për të mirëqenë aftësinë tuaj për të nxjerrë një unazë nga gishti juaj, derisa në një moment … nuk mundeni. Me fjalë të tjera, si mund të ngjitet një unazë në gishtin tuaj dhe çfarë duhet të bëni nëse ndodh? Ekspertët përgjigjen.

Pse një unazë ju ngjitet në gisht?

Për fillestarët, kjo ndodh më shpesh sesa mendojnë. “Quiteshtë mjaft e zakonshme,” tha Lewis Nelson, MD, president i kujdesit mjekësor urgjent në Shkollën Mjekësore Rutgers në New Jersey, për Health.

Ka disa arsye të rëndësishme pse një unazë mund të ngjitet në gishtin tuaj:

Ju nuk e keni nxjerrë prej vitesh.

Keni ngrënë shumë kripë.

Keni pasur një dëmtim të dorës.

Si e dini nëse një unazë e mbërthyer mund të krijojë një urgjencë?

Nuk është më e mira të përpiqesh të marrësh një unazë nga gishti dhe të mos lëvizësh, thotë Dr. Eric Adkins, mjek urgjence. “Por nëse fillon të fryhet… patjetër që ka një nevojë urgjente,” thotë ai.

Disa shenja që tregojnë se duhet të kërkoni ndihmë të menjëhershme sa më shpejt të jetë e mundur, sipas Dr. Nelson: Ju keni dhimbje, gishti juaj bymehet shpejt ose boja zbrazet nga gishti juaj. “Ndërsa gishti bymehet, unaza bëhet një shirit kufizues,” shpjegon ai. “Kjo mund të ndërpresë furnizimin me gjak të gishtit.”

Edhe kjo, siç thotë Dr. Adkins, është shumë keq. “Nëse prisni një kohë të gjatë, mund të ekzistojë rreziku i humbjes ose funksionimit të gishtit, varësisht se si do të dalin gjërat me unazën,” thotë ai.

Çfarë duhet të bëni nëse nuk mund të hiqni unazën tuaj?

Ndërsa nuk është turp të kërkoni ndihmë të menjëhershme, është e kuptueshme që ju mund të dëshironi të provoni disa metoda në shtëpi së pari dhe ka shumë.

Mbani dorën lart

“Nëse dora juaj është pak e fryrë dhe mendoni se mund të zvogëloni ënjtjen, mund të ngrini dorën dhe t’i jepni pak kohë,” tha Kathryn Boling, një mjek i kujdesit parësor në Mercy Medical Center në Baltimore, për Health. Kjo lejon që gjaku dhe lëngu të kullojnë nga gishtat tuaj, ndoshta duke zvogëluar ënjtjen.

Mundohuni të lubrifikoni unazën

Çelësi këtu është të përdorni një lubrifikant në unazë dhe jo në të gjithë gishtin tuaj, këshillon Dr. Adkins. “Duhet të jeni të kujdesshëm me sasinë që përdorni,” thotë ai. Sa i përket asaj që saktësisht të përdoret, doktor Nelson sugjeron sapun, vazelinë, vaj ose krem ​​për duart. “Zakonisht, me shumë kthesa, mund ta heqësh,” thotë ai.

Vendosni akullin në gishtin tuaj

Akulli mund të jetë vërtet i dobishëm në këtë situatë, thotë Dr. Adkins. “Ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut që shkojnë në gisht, duke shkaktuar rrjedhje të reduktuar të gjakut që mund të ndihmojë në tkurrjen e gishtit,” thotë ai. “Gjithçka zvogëlohet në të ftohtë.”

Provoni ta ktheni unazën

Kjo është pak më e vështirë se sa tingëllon. Dr. Adkins rekomandon që ta ktheni unazën ngadalë ndërsa përpiqeni ta tërheqni lëkurën tuaj pak duke e mbajtur mbi unazë. “Mund të jetë e vështirë sepse përpiqeni ta bëni me njërën dorë,” thotë ai. Ideali është të kesh një mik apo partner që të të ndihmojë.

Nëse i keni provuar të gjitha këto dhe unaza ende nuk del, Dr. Boling thotë se mund të kërkoni ndihmë mjekësore për ta prerë atë. Thjesht duhet të siguroheni që ata të kenë mjetet e duhura kudo që të shkoni.

Nëse unaza juaj ka vlerë emocionale, mos u shqetësoni. “Në shumicën e rasteve, ne mund ta ruajmë unazën,” thotë Dr. Nelson. “Atëherë një argjendar mund ta riparojë atë.”/abcnews.al