A jeni të mërzitur? Në vend të ëmbëlsirave, provoni këtë truk që lehtëson stresin

schedule00:40 - 1 Tetor, 2022

schedule 00:40 - 1 Tetor, 2022

Nëse ndiheni të stresuar, mos nxitoni në kavanozin e ëmbëlsirave për t’u qetësuar. Në vend të kësaj zgjidhni të dëgjoni muzikë që ju qetëson dhe relakson.

Studiuesit e Universitetit De Montfort arritën në përfundimin e mësipërm. Në veçanti, ata zbuluan se gratë që ndiheshin të trishtuara dhe të stresuara kur dëgjonin muzikën e tyre të preferuar, konsumonin gjysmën e sasisë së ëmbëlsirave në krahasim me ato që nuk dëgjonin muzikë. Shuma madje u reduktua në një të tretën kur muzika ishte veçanërisht qetësuese.

Gjetjet u prezantuan në Festivalin e Shkencës Britanike të organizuar nga Universiteti De Montfort në Leicester.

Dr.Helen Coulthard, një psikologe zhvillimi me një interes të veçantë në sjelljen e të ngrënit dhe psikopatologjinë në specialistin e sjelljes së të ngrënit në Universitetin De Montfort, tha: “Nëse ndiheni të shqetësuar dhe kjo mund t’ju çojë të hani ushqime të padëshiruara dhe ëmbëlsira, vendosni kufjet tuaja dhe dëgjoni një muzikë të këndshme qetësuese.’ Sipas Dr. Coulthard, kjo metodë mund të ndihmojë edhe në humbjen e peshës.

Nuk dihet se si funksionon muzika për të ndihmuar njerëzit të hanë më pak, por ekspertët besojnë se mund të lidhet me lirimin e hormoneve të lumturisë si dopamina dhe serotonina.

Për Annemieke van den Tol, një psikologe muzikore nga Universiteti i Lincoln, e cila është bashkëautore e studimit, mesazhi i hulumtimit është se kur jemi të stresuar, duam të bëjmë diçka për t’u ndjerë më mirë. “Edhe në mënyrë të pavetëdijshme ne mund të hamë sepse ajo siguron një nxitje të dopaminës dhe serotoninës që na bën të ndihemi më mirë,” shpjegon ajo. “Por mendoni për alternativa, si muzika që mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë kur jeni të trishtuar ose të stresuar,” shton ajo.

Studimi u kërkoi 120 grave të emërtonin një këngë që dëgjonin kur ishin të trishtuara, të stresuara ose kishin nevojë për një shpërqendrim dhe më pas e dëgjonin ndërsa hanin në kushte laboratorike./abcnews.al