A është e vërtetë që skuqemi kur na vjen turp?

schedule22:41 - 24 Qershor, 2022

schedule 22:41 - 24 Qershor, 2022

Kur kemi turp apo siklet, ndiejmë se zemra na rreh më shpejt, gjaku qarkullon gjithnjë e më shpejt në përpjekjen e trupit tonë për të menaxhuar gjithë situatën e vështirë. Rritja e qarkullimit të gjakut fryn enët e gjakut për të lehtësuar transportin e gjakut.

Për shkak se lëkura jonë është më e hollë në fytyrë, qarkullimi i shtuar i gjakut është më i dukshëm, pra skuqja. Kjo është arsyeja pse ne skuqemi kur jemi të irrituar, pas ushtrimeve intensive dhe përgjithësisht pas situatave që e bëjnë zemrën të rrahë më shpejt. Kjo sepse sekretimi i adrenalinës shkakton edhe vazodilim për shkak të rritjes së qarkullimit të gjakut.

Për fëmijët dhe adoleshentët që skuqen më shumë, nuk është e vërtetë që janë më të turpshëm, por lëkura e tyre në zhvillim është më e prirur ndaj skuqjes dhe kështu shohim fëmijët e vegjël të skuqen, jo vetëm në faqe por deri në vesh.

Prandaj, karakterizimi i pathyeshëm për dikë që nuk ka turp është më tepër i drejtpërdrejtë, sepse ai mund dhe kontrollon më mirë emocionet e tij në kushte stresi intensiv dhe kështu arrin të mashtrojë jo vetëm bashkëbiseduesit, por edhe trupin e tij.

Sigurisht që është edhe skuqja tjetër, ajo që nuk lidhet me humorin tonë, por me një sëmundje si një çrregullim hormonal. Në këto raste skuqja vazhdon dhe kërkohet një vizitë te mjeku ynë./abcnews.al