A e dini se cila është sasia e duhur e kremit kundër diellit që duhet të aplikoni?

schedule20:30 - 23 Qershor, 2022

schedule 20:30 - 23 Qershor, 2022

Me verën zyrtarisht këtu dhe diellin që shkëlqen, është koha t’i kushtojmë vëmendje çështjes së mbrojtjes nga dielli përsëri. Përdorimi i kremit kundër diellit është sigurisht po aq i rëndësishëm në dimër dhe rezultatet e aplikimit sistematik të tij shfaqen në plan afatgjatë. Edhe pse rëndësia e përdorimit të tij tani është e përhapur, shumica e njerëzve nuk e dinë se cila është sasia e rekomanduar e aplikimit, në mënyrë që mbrojtja e lëkurës nga rrezet e dëmshme të diellit të jetë e mjaftueshme.

Sasia ideale është rreth gjysmë luge çaji krem ​​dielli për fytyrën dhe qafën dhe një lugë çaji të tërë për çdo dorë dhe këmbë para dhe mbrapa. Pavarësisht se ku jeni, stina dhe indeksi i mbrojtjes së kremit tuaj kundër diellit, duhet të aplikoni sasinë e duhur të kremit kundër diellit në çdo rast.

Përsa i përket kremrave kundër diellit që nuk janë aq të lehtë për të kontrolluar sasinë e aplikimit të tyre, si kremrat kundër diellit në formë spray ose në formë shkop, ne kemi zgjidhjen për ju. Ata në kategorinë e parë duan shkundje të mirë përpara përdorimit dhe aplikimit derisa lëkura të shkëlqejë, ndërsa ato të kategorisë së dytë duan katër kalime mbrapa për zonë dhe përhapjen e duhur për të thithur produktin. Megjithatë, nuk duhet të harrojmë se kremrat kundër diellit me spërkatje zakonisht kanë një efekt plotësues dhe veprojnë si përforcues të kremit kundër diellit që kemi aplikuar tashmë. Janë një zgjidhje e shkëlqyer për rinovimin e mbrojtjes mbi grimin ose kur vraponi në qytet.

Pavarësisht nëse jeni jashtë apo brenda kremi kundër diellit duhet të jetë miku juaj më i mirë. Të mos harrojmë se kemi arritur në një epokë ku në treg ka një shumëllojshmëri kaq të madhe kremrash kundër diellit, saqë çfarëdo lloj lëkure të keni do të gjeni atë që ju përshtatet./abcnews.al