A duhet të jetë Turqia vendi i parë që Biden viziton në Lindjen e Mesme?

schedule11:13 - 30 Mars, 2021

schedule 11:13 - 30 Mars, 2021

Nga Hannah Wallace, The Jerusalem Post

Presidenti i SHBA Joe Biden ende nuk ka folur me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Biden dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken kanë kritikuar vendimin e Erdogan për t’u tërhequr nga konventa e Këshillit të Europës për të luftuar dhunën ndaj grave. Blinken gjithashtu “theksoi rëndësinë e institucioneve demokratike dhe respektimin e të drejtave të njeriut” në një takim me Ministrin e Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, sipas Departamentit të Shtetit.

“Është e nevojshme që Biden të takojë Erdoganin për t’i treguar bindjet e tij  dhe për të adresuar një numër çështjesh të pazgjidhura dhe një narrativë toksike në  marrëdhëniet dypalëshe.

Në kontrast me marrëdhëniet miqësore të Trump dhe Erdogan, Biden duhet ta bëjë të qartë qëllimin e tij për të krijuar një marrëdhënie pune, duke përcaktuar çështjet mbi të cilat SHBA dhe Turqia kanë të paqarta ndërsa bën të qartë qëndrimin  për drejtat e  njeriut dhe lirive politike si pjesë e kësaj marrëdhënieje.

Vizita e tij e parë në një vend të huaj me shumicë myslimane  do të ishte  një vendim i rëndësishëm i veprimtarisë në fillim të presidencës së Biden.

Biden mund  të minojë marrëdhënien SHBA-Arabi Saudite, por marrëdhëniet e mira janë jetike për interesat e të dy vendeve.

Sipas Jeffrey Fields, profesor i asociuar i marrëdhënieve ndërkombëtare, “Princi i kurorës së Arabisë Saudite u vra një gazetar disident. Realpolitika amerikane shpjegon pse marrëdhënia e ngushtë SHBA-Arabi Saudite ka të ngjarë të vazhdojë gjithsesi. ”

Veprimet princit të kurorës bin Salman, veçanërisht për vrasjen e Jamal Khashoggi e kanë detyruar Biden të tërhiqet  nga aleanca e Arabisë Saudite. Sidoqoftë, Arabia Saudite mbetet një nga aleatët më të rëndësishëm,  të cilin SHBA-ja e ka  armatosur për tu përballur me Iranin dhe kërcënimet e tjera.

SHBA pritet të ketë marrëveshje të shumta për dekada me Princin e Kurorës.

Interesat e SHBA-së dhe Arabisë Saudite në rajon mbeten të harmonizuara në shumë mënyra. Shtetet e Bashkuara do të preferonin të kishin një marrëdhënie funksionale,  duke pasur parasysh rritjen e Kinës dhe Rusisë dhe moçalin e pafund të Lindjes së Mesme.

Marrëdhënia midis dy vendeve është si një martesë prej interesi./abcnews.al