91 raste me Hiv/Aids këtë vit, mjekët: Janë në fazë të avancuar

schedule17:07 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 17:07 - 1 Dhjetor, 2021

Nëse keni pasur eksperiencë seksuale të dyshimtë apo jeni përdorues droge kryeni një test për virusin HIV.  Apeli vjen nga ekspertët e shëndetësisë në ditën botërore të luftës kundër AIDS.

91 persona me HIV janë zbuluar vetëm këtë vit. Gjysma e tyre i përkasin moshës nga  25 -45 vjeç ndërsa  8 nuk i kanë mbushur ende 25 vjeç.

Mes të infektuarve është dhe një fëmijë tek i cili virusi është transmetuar nga nëna.  Koordinatori i Programit Kombëtar Roland Bani ngre shqetësimin e  diagnostikimit të vonë.

Prej vitit ‘93 kur është zbuluar dhe rasti i parë në Shqipëri numri i personave me HIV  ka shkuar në 1493 ku 70% e rasteve janë meshkuj.

Në të gjithë globin numri i atyre që jetojnë me këtë virus  ka shkuar në  rreth 38 milion.  Shmangia e diskriminimit ndaj këtyre personave është dhe apeli që vjen nga specialistët dhe këtë vit. /Abcnews.al