9 shenja që tregojnë se nuk duhet të pini më qumësht

schedule16:00 - 5 Mars, 2021

schedule 16:00 - 5 Mars, 2021

Mbase ju nuk e dini por qumështi mund të jetë arsyeja kryesore e problemeve tuaja shëndetësore. Për ta kuptuar këtë, abcnews.al ju ka sjellë më poshtë sinjalet që jep tru[i duke ju treguar se dhe të ndaloni së piri qumështin.

1. Ndiheni të lodhur shumicën e kohës

Qumështi përmban molekula opiumi, gjë që ju bën të ndiheni përgjumësh. Nga ana shkencore, nuk do të thotë se ju ndihmon në flini më mirë. Meqenëse qumështi është i vështirë për t’u tretur, ai lodh trupin tuaj duke u përpjekur të prodhoje energji, gjë që prish ciklin tuaj të gjumit. Për të fjetur më mirë, mund të provoni të hani fruta dhe perime të pasura me tripofan si brokoli, patate të ëmbla, banane ose mollë.

2. Ju shfaqen puçrra

Disa studime tregojnë se qumështi i skremuar rrit acarimin e puçrrave tek adoleshentët dhe të rinjtë. Sipas hulumtimeve të tjera nënproduktet e qumështit gjithashtu duhen fajësuar. Duke pasur një ndikim në hormone, si insulina dhe IGF-1, qumështi me pak yndyrë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e lëkurës tuaj, informon abcnews.al.

3. Nuk keni tretje të qetë

Një studim sugjeron se 65-70% e popullsisë vuan nga intoleranca ndaj laktozës. Edhe nëse qumështi i njeriut ka një sasi më të lartë të laktozës në mënyrë krahasuese, qumështi i lopës është më i vështirë për t’u tretur. Fryrjet e barkut, të përzierat, gazrat dhe diarreja janë shenja që ju duhet të hiqni dorë nga qumështi.

4. Keni dhimbje që vijnë nga askund

Duke qenë se qumështi është shumë acid, ai shkakton inflamacion, i cili dëmton kyçet dhe muskujt tanë. Nëse po ushtroheni dhe keni vështirësi të rikuperoheni nga muskujt e lënduar, provoni të ulni konsumin e qumështit.

5. Përjetoni mjegull të trurit

Mjegulla e trurit nuk është një sëmundje, por simptomë. Kjo gjendje shkakton probleme me kujtesën, pamundësi në përqendrim dhe paqartësi mendore. Mund të ketë shumë arsye të tjera të mjegullës së trurit, por pirja e qumështit është gjithashtu shkak. Shumë studime sugjerojnë se ulja e konsumit të qumështit mund të ndihmojë në luftën kundër depresionit, informon abcnews.al

6. Ju keni alergji dhe probleme të tjera me lëkurën

Për shkak të simptomave të ngjashme të hershme si kapsllëku, diarreja dhe dhimbjet e barkut, një alergji nga qumështi mund të ngatërrohet me intolerancën ndaj laktozës. Ndërsa 5% e fëmijëve kanë alergji nga qumështi, mund ta zhvillojnë këtë problem dhe më vonë, ndërsa rriten. Ekzema gjithashtu mund shkaktohet nga qumështi. Provoni të hiqni dorë nga qumështi dhe do të shikoni se gjendja juaj do të përmirësohet.

7. Kolesterol i lartë

Kolesteroli në qarkullimin e gjakut vjen direkt nga dieta juaj. 100 ml qumësht lope përmban 10 g kolesterol, sipas USDA, gjë që e bën të rrezikshme marrjen në sasi të mëdha në baza ditore, informon abcnews.al.

8. Kockat tuaja janë më delikate

Kalciumi është thelbësor për zhvillimin dhe shëndetin e kockave, veçanërisht gjatë fëmijërisë. Sidoqoftë, të gjitha produktet e qumështit, ose proteinat shtazore në përgjithësi, janë acide, gjë që ul marrjen e kalciumit. Një studim thotë që gratë që pinë 3 ose më shumë gota qumësht në ditë kanë rrezik më të lartë të frakturave.

9. Trupi juaj është rezistent ndaj ilaçeve dhe nuk shëroheni shpejt

Këtu nuk është problemi me qumështin, por me antibiotikët që u jepen lopëve mund të ndikojë indirekt në shëndetin tuaj, thotë një studim. Nga njëra anë, ilaçi është jetik për shëndetin e kafshëve, por nga ana tjetër shkakton zhvillimin e baktereve rezistente ndaj mikrobeve. Ndërsa probiotikët janë aleati ynë, bakteret janë krejt e kundërta. Për ta kapërcyer sa më shpejt një sëmundje, mundohuni të shmangni pirjen e qumështit./e.b-abcnews.al