Presidenti i Haitit vritet gjatë një sulmi në shtëpinë e tij, plagoset zonja e parë

schedule12:28 - 7 Korrik, 2021

schedule 12:28 - 7 Korrik, 2021

Presidenti i Haitit Jovenel Moise u vra gjatë sulmit në rezidencën e tij në lagjen Pelerin të Port-au-Prince. Lajmi u konfirmua  nga kryeministri Claude Joseph

Gjatë sulmit u qëllua edhe zonja e parë Martine Moise, e cila mbeti e plagosur dhe po merr trajtim mjekësor.

Mediat vendase raportuan se një grup njerëzish disa prej të cilëve flisnin spanjisht u futën në shtëpinë e tyre dhe hapën zjarr.

Kryeministri Claude Joseph dënoi sulmin dhe u bëri thirrje të gjithë haitianëve të qëndrojnë të qetë. Moïse ishte presidenti i 42-të i Haitit. m.v/abcnews.al