80 ditët që e kthyen Mariupolin në gërmadha

schedule15:46 - 18 Maj, 2022

schedule 15:46 - 18 Maj, 2022

Më 23 shkurt, Ivan Stanislavsky la çantën e tij të kamerës në zyrë. U  nis për të parë skemën e librit të tij të ri mbi muralet e epokës sovjetike të Mariupolit në shtëpinë e një kolegu dhe nuk donte të tërhiqte pajisjet përreth. Mund ta merrte gjithmonë të nesërmen.

Por të nesërmen, ndërsa qëndronte në rrugë jashtë zyrës së tij të mbyllur dhe të shkretë, mund të dëgjonte shpërthime që vinin nga lindja. Qyteti ishte nën zjarr.

Volodymyr, një ndihmës 52-vjeçar në Kalmiusky, ishte gjithashtu në kuzhinën e tij, duke u përpjekur të dëgjonte lajmet. Kur erdhën raporte për rusët që marshonin nëpër fshatin Chonhar, në një rrugë strategjike nga Krimea në perëndim. Ky ishte një sulm i koordinuar, e kuptoi.

Pas pothuajse tre muajsh sulmi të pamëshirshëm nga forcat ruse, Mariupol duket se ka rënë. Ushtria e Ukrainës thotë se misioni i saj luftarak në portin e rrethuar ka përfunduar.

Më shumë se çdo qytet tjetër ukrainas, Mariupol simbolizon brutalitetin e egër të sulmit të Rusisë dhe kokëfortësinë e rezistencës së Ukrainës. /abcnews.al