8 shenja që tregojnë se nuk flini aq sa keni nevojë

schedule22:52 - 22 Shtator, 2021

schedule 22:52 - 22 Shtator, 2021

Një i rritur, ka nevojë për rreth 7 deri në 9 orë gjumë çdo natë në mënyrë që trupi të jetë në gjendje të riparohet dhe të kryejë funksionet themelore biologjike. Por ndonjëherë, puna dhe mënyra e jetesës mund të ndikojnë tek aftësia për të fjetur.

Mungesa e shpeshtë ose e zgjatur e gjumit mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, duke rritur shanset për zhvillimin e sëmundjeve kronike. Nëse nuk flini mjaftueshëm, trupi juaj do të reagojë. Këto janë shenjat që tregojnë se nuk po flini mjaftueshëm, shkruan abcnews.al.

Keni puçrra kudo

Disa studime kanë sugjeruar se ekziston një lidhje midis privimit të gjumit dhe akneve, të cilat lidhen me mënyrën sesi gjumi kontrollon hormonet në trup. Gjithashtu, mungesa e gjumit dëmton sistemin imunitar, duke ju bërë të prekshëm ndaj infeksioneve të ndryshme.

Krijohen rrudha te sytë

Studimet kanë treguar se njerëzit që flenë pak kanë tendencë të shfaqin më shumë rrudha, fryrje dhe rrathë të zinj poshtë syve.

Ju shtoni në peshë

Kur pushoni mirë, trupi mund të kontrollojë siç duhet ghrelin dhe leptin – hormonet që ndikojnë në urinë tuaj. Pa to, mund të ndjeni dëshirën për të ngrënë më shumë sesa keni nevojë, gjë që mund t’ju ​​bëjë të shtoni peshë.

Dëshironi të hani ushqime junk

Pas një nate pa gjumë, keni më shumë gjasa të zgjidhni ushqime jo të shëndetshme për drekën tuaj. Truri i privuar nga gjumi humbet aftësinë për të marrë vendime, gjë që e bën më të lehtë marrjen e dëshirave të tjera.

Keni nevojë për më shumë kafeinë

Nëse 2 filxhanët e kafesë që pini zakonisht nuk janë më të mjaftueshme, mund të mos jeni aq të qetë sa zakonisht. Edhe pse kafeina mund t’ju ​​bëjë më vigjilent, në planin afatgjatë mund të çojë në pagjumësi ose ankth.

Ndiheni të irrituar

Irritimi është ajo që ne do ta quanim një shenjë klasike e gjumit të dobët. Një studim te njerëzit që flinin 4.5 orë gjumë, tregoi se ndiheshin të zemëruar, të shqetësuar dhe të rraskapitur. Të njëjtët njerëz ndiheshin më mirë kur u kthyen në orarin e tyre normal.

Ju humbni përqendrimin tuaj

Edhe 6 orë në natë mund t’ju ​​bëjë të humbni përqendrimin, diçka që mund të ndikojë në performancën tuaj në punë, madje edhe aftësinë tuaj drejtuese.

Nuk ndiheni mirë në mëngjes

Nëse zgjoheni me dhimbje fyti, gojë të thatë ose dhimbje koke, mund të tregojë se keni apnea gjumi, gërhitje ose sëmundje refluksi gastroezofageal. Këto tregojnë se nuk po flini si duhet. /abcnews.al