8 fakte të mahnitshme që nuk i keni ditur për filmin ‘Titanic’

schedule13:20 - 2 Korrik, 2020

schedule 13:20 - 2 Korrik, 2020

‘Titanic’ është një ndër filmat më romantik të të gjithë kohërave. I shkruar nga James Cameron, ai është një nga filmat më të kushtueshëm të realizuar në atë kohë, me një buxhet afërsisht prej rreth 200 milion dollarë.

‘Titanic’ është nominuar gjithsej për 14 çmime Academy dhe ka fituar 11 Oscar. ‘LolWot’ paraqet disa fakte rreth ‘Titanic’, që nuk i keni ditur më herët:

1. Çifti i vjetër që qëndron në shtrat ndërsa dhomën e tyre është duke u përmbytur, janë çift edhe në jetë reale. Isidor dhe Ida Strauss, pronarë të dyqanit të Macy, i cili vdiq në RMS Titanic.

2. Në film, Jack Dawson thotë se ai shkon për të peshkuar në Liqenin Wissota por liqeni nuk ekzistonte përsëri në vitin 1912. Ky rezervuar u krijua  nga njeriu  në 1917.

3.Në fakt është dora e James Cameron që shihet duke skicuar  imazhin lakuriq të Rose.

4. Studiot filmike kërkuan që aktori Matthew McConaughey të luante Jack Dawson por Cameron insistoi në DiCaprio.

5. Gloria Stuart, aktorja e vitit 1930, e cila luajti Rosën më të vjetër vdiq në moshën 100 vjeçare ashtu si personazhi i saj në film.

6. Titanic ishte filmi i parë që kishte dy individë të nominuar për një Oscar, të cilët luajtën të njëjtin personazh. Gloria Stuart dhe Kate Winslet u nominuan (aktorja më e mirë mbështetëse dhe aktorja më e mirë) për rolin e Rose.

7. Shumica e oqeanit në të cilin hipin pasagjerët Titanic është vetëm një pishinë e madhe, 3 metra e thellë.

8. Kushtoi më shumë para për ta bërë filmin Titanic (200 milion dollarë) sesa për të ndërtuar anijen (7.5 milion dollarë)./abcnews.al