7 qytetet nënujore më mahnitëse në botë

schedule18:50 - 9 Shtator, 2021

schedule 18:50 - 9 Shtator, 2021

Gjatë historisë, vende si Aleksandria kanë përfunduar nën ujë. Shumica e tyre u përmbytën si rezultat i ndërtimit të rezervuarëve. Këto janë shtatë vendet mahnitëse që ia vlen t’i vizitoni.

Shicheng, Kinë

Thjesht Kina Scuba humbi qytetin nënujor

Nën ujërat e Liqenit Qiandao në Kinë, ka rrënoja të qyteteve që dikur ishin pjesë e dy rajoneve të quajtura Chun’an dhe Sui’an. Qytetet u zhytën në 1957, kur qeveria në atë kohë vendosi të ndërtojë një hidrocentral, sipas National Geographic.

Kalyazin, Rusi

Kambanare e përmbytur Kalyazin

Në vitin 1940, pjesa më e madhe e qytetit u zhyt për shkak të ndërtimit të rezervuarit të lglich dhe popullsia e tij u zhvendos në terrene më të larta.

Sant Romà de Sau, Spanjë

san romà de sau

Në rajonin Osona të Katalonjës, ekziston një fshat i quajtur San Romà de Sau i cili është zhytur plotësisht nën ujë. Fshati kishte shtëpi, një urë dhe një kishë romane. Gjatë thatësirave, mund të vizitoni të gjitha rrënojat pasi janë ekspozuar plotësisht kur nuk ka ujë të pranishëm.

Mediano, Spanjë

Embalse de Mediano

Në Huesca, Spanjë, ka një fshat që u përmbyt për shkak të ndërtimit të një rezervuari. Sot ende mund të shihen disa nga ndërtesat pak mbi sipërfaqen e ujit. Të gjitha ndërtesat u zhdukën nën ujë, përveç kullës së kishës së shekullit të 17-të të fshatit, e cila është ende e dukshme.

Port Royal, Xhamajka

Pamja e ekranit 2019 11 12 në 15.44.59

Si një nga rajonet më të vjetra të Xhamajkës, vendi e konsideron portin si pjesë të trashëgimisë së tij – por është pjesërisht i zhytur nën det. Port Royal ishte një vend i preferuar në mesin e piratëve dhe u bë i njohur si “qyteti më i lig në tokë” dhe “Sodoma e Botës së Re”.

Fshatrat e Humbur të Ontario, Kanada

fshatrat e humbur ontario st lawrence deti

“Fshatrat e Humbur” përfshijnë gjithsej 10 qytete kanadeze. Të gjitha këto qytete ishin ish-komuna të Cornwall dhe Osnabruck në Ontario. Sot ka ende trotuare dhe ndërtesa që janë të dukshme nga disa zona mbi sipërfaqen e ujit.

Pavlopetri, Greqi

palvopetri

Pavlopetri mendohet të jetë qyteti më i vjetër nënujor në histori. I vendosur në bregdetin jugor të Lakonisë, përmbytja e qytetit thuhet se ka ndodhur rreth 5,000 vjet më parë. Ka qenë një vend arkeologjik që kur u zbulua në 1967. /abcnews.al