6 ushqimet që duhet të hani për një shëndet më të mirë të trurit

schedule20:28 - 21 Janar, 2022

schedule 20:28 - 21 Janar, 2022

Është normale dhe e pritshme që truri juaj të ndryshojë me kalimin e kohës, por ka shumë gjëra që mund të bëni për ta mbajtur trurin tuaj sa më të shëndetshëm gjatë gjithë jetës dhe për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të tilla si Alzheimer ose Alzheimer. Sëmundja e Parkinsonit. Së bashku me zakonet e tjera bazë të shëndetshme, si ushtrimet e rregullta, të mësuarit e gjërave të reja dhe prioritizimi i gjumit, një nga mënyrat më të mira për të reduktuar rrezikun e situatave të tilla dhe për të mbajtur trurin tuaj të pastër është të përqendroheni në dietë. Lexoni më poshtë për të mësuar ushqimet më të mira për shëndetin e trurit, por edhe sasitë e rekomanduara, sipas profesionistëve mjekësorë:

Perimet jeshile

Perimet, si lakra, spinaqi dhe brokoli, janë thelbësore për të mbajtur trurin tuaj në formë të mirë. Kjo është për shkak se këto perime janë të mbushura me lëndë ushqyese të nevojshme për funksionimin optimal të trurit. Për shembull, zarzavatet me gjethe ofrojnë vitaminë A, e cila ndihmon neuronet të rregullojnë të mësuarit dhe kujtesën. Ato ofrojnë gjithashtu vitaminë C dhe vitaminë K, të cilat kanë përkatësisht veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Manaferrat

Manaferrat janë plot me flavonoide, një lloj antioksiduesi që u jep frutave dhe perimeve nuancat e tyre të ndritshme. Por përveç kësaj, flavonoidet ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës. Sipas një punimi shkencor të vitit 2019 në Frontiers in Aging Neuroscience, flavonoidet mbështesin komunikimin midis qelizave nervore (dhe për rrjedhojë funksionet njohëse) duke shtypur përgjigjet qelizore. Përveç kësaj, si antioksidantë, flavonoidet mbrojnë qelizat nervore nga stresi oksidativ, duke mbrojtur më tej nga çrregullimet neurodegjenerative. Mundohuni të hani gjysmë filxhani manaferra, veçanërisht boronica ose luleshtrydhe, të paktën tre herë në javë. Vendosini ato në smoothie-t e mëngjesit, bollgur ose kos ose shtoni në një sallatë.

Arrat

Arrat ofrojnë acide yndyrore omega-3, yndyrnat “të mira” që ndihmojnë në ruajtjen e integritetit strukturor të trurit. Ato gjithashtu kërkohen për rrjedhjen e duhur të gjakut, duke siguruar që truri të marrë oksigjen të mjaftueshëm për të funksionuar. Përveç kësaj, arrat përmbajnë vitaminë E, zink dhe selen, të cilat të gjitha kanë veti antioksiduese. Këta lëndë ushqyese “marrojnë” radikalet e lira në trup, duke mbajtur larg stresin oksidativ.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon një grusht arra ose dy lugë gjalpë arra të paktën katër herë në javë. Preferoni arra dhe bajame dhe mund t’i hani si një meze të lehtë ose t’i hidhni në kos tërshërë.

Peshku 

Ashtu si arrat, peshqit yndyrorë janë të pasur me acide yndyrore omega-3. Përveç mbështetjes së strukturës së trurit, këto yndyrna ndihmojnë në uljen e niveleve të beta-amiloidit (një lloj proteine) në gjak. Sipas një studimi të vitit 2020, ngrënia e peshkut mund të mbështesë proceset njohëse, duke përfshirë kujtesën dhe funksionin ekzekutiv.

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë është e lartë në flavonoide antioksidante, të cilat ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit të trurit duke rritur funksionin (dhe rigjenerimin) e qelizave nervore, sipas një rishikimi shkencor të vitit 2017 në Frontiers in Nutrition. Përveç kësaj, flavonoidet zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke mbështetur në mënyrë efektive rrjedhjen e shëndetshme të gjakut në tru.

Shërbimi i rekomanduar është një ons katror çokollatë e zezë me të paktën 70 për qind kakao. Kontrolloni etiketën ushqyese për sheqerna të shtuara. Marrja e lartë e sheqerit të përpunuar mund të çojë në stres oksidativ, por çokollata me përmbajtje më të lartë kakao tenton të jetë më e ulët në sheqer.

Çaji

Për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me antioksidantë, disa çajra, si jeshil, i zi, janë veçanërisht të dobishëm për shëndetin e trurit. Çaji gjithashtu përmban L-theanine, një aminoacid që është treguar se rrit përqendrimin dhe vigjilencën. Pirja e një filxhani në ditë është një mënyrë e shkëlqyer për të mbushur me lëndë ushqyese që stimulojnë trurin. Por për përfitime optimale, mund të pini deri në dy ose tre filxhanë në ditë. Mbani në mend se çaji jeshil dhe i zi përmbajnë kafeinë, ndaj shmangni pirjen shumë vonë gjatë ditës, veçanërisht nëse jeni të ndjeshëm ndaj kafeinës. /abcnews.al