6 hapat që duhet të bëni para gjumit për të hequr rrudhat

schedule20:05 - 14 Dhjetor, 2020

schedule 20:05 - 14 Dhjetor, 2020

Pavarësisht nëse jeni 25 apo 65, dëshironi të dukeni sa më të ri të jetë e mundur. Por koha sjell ndryshime të vogla në lëkurën tonë dhe shkurton pak nga rinia dhe bukuria jonë.

Sigurisht që nuk mund ta ndalojmë veten të rritemi, por mund të bëjmë shumë për të mbrojtur dhe ruajtur pamjen tonë të bukur. Fillo sonte!

Lani fytyrën me ujë dhe sapun

Disa njerëz kanë lëkurë që shqetësohet vërtet nga uji dhe sapuni, kështu që nëse jeni njëri prej tyre, sigurohuni që të përdorni sapun që është ideal për një person që tashmë është i hidratuar. Pavarësisht nga lloji i lëkurës tuaj, qëllimi është të heqni qafe vajin, pluhurin mjedisor dhe produktet kozmetike.

Si të lani: Për 30 sekonda, fërkoni butësisht sapunin në të gjithë fytyrën dhe qafën. Mos harroni qepallat.

Shpëlajeni fytyrën

Përdorni shumë ujë, jo i nxehtë, por i vakët. Kjo zgjeron venat tuaja dhe rrit rrjedhjen e gjakut.

Sapun përsëri

Këtë herë pije me ujë freskues në të ftohtë. Kjo do të mbyllë enët e gjakut në lëkurë.

Thani fytyrën me një peshqir

Kjo ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura dhe lejon që qelizat e shëndetshme dhe të reja të arrijnë në sipërfaqe butësisht  me pothuajse asnjë presion. Fytyra juaj mund të shkëlqejë për pak kohë pas shtresimit, por mos u shqetësoni, është mirë për lëkurën tuaj.

Vendosni produkte mbrojtëse

Të gjithë kemi nevojë për një kombinim të kremit hidratues dhe antioksidantëve (të tilla si vitaminat C dhe E, pasi ato mbrojnë lëkurën tonë nga papastërtitë dhe rrezatimi ultraviolet). Thjeshtoni këtë pjesë të procesit duke zgjedhur një krem ​​hidratues me antioksidantë.

Cilin krem ​​duhet të zgjedh?

Zgjedhja juaj do të varet nga sa serioze janë problemet në lëkurën tuaj. Dhe meqenëse këto produkte kanë një efekt të vërtetë në lëkurën tuaj duhet të kërkoni këshillën e një dermatologu.

Nëse problemet tuaja janë të vogla, disa vija të holla dhe poret e zgjeruara merrni parasysh përdorimin e një kremi hidratues që përmban acide alfa hidroksi (AHA).

Nëse keni akoma linja të mjaftueshme, provoni një produkt retinol. Për rrudha më intensive, bisedoni me dermatologun tuaj. Më shumë gjasa, ai do të rekomandojë një produkt që do të stimulojë qarkullimin e qelizave dhe prodhimin e kolagjenit.

Hidratimi

A doni që fytyra juaj të duket e butë dhe e shëndetshme dhe jo e thatë dhe me luspa? Ajo që nevojitet është të bllokoni sa më shumë lagështi në shtresën e qelizave të vdekura në sipërfaqen e lëkurës tuaj. Vajrat natyralë janë izolatorët më të mirë, por nëse lëkura juaj nuk prodhon sa duhet, ndërsa një krem ​​hidratues është hapi tjetër. Në fakt, nëse jeni duke përdorur një produkt trajtimi, ky hap është i domosdoshëm. Dhe edhe nëse keni aplikuar tashmë një krem ​​hidratues AHA, një krem ​​shtesë do të vulosë gjithçka tjetër që keni aplikuar. l.k/abcnews.al