6 arsye pse po tërheqni njerëzit e gabuar

schedule14:30 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 14:30 - 3 Dhjetor, 2022

Mund të jetë jashtëzakonisht e frikshme të gjendeni vazhdimisht në një situatë të keqe me personin e gabuar. Ju mund të filloni të pyesni veten nëse diçka nuk shkon me ju ose nëse po tërheqni njerëzit e gabuar në jetën tuaj. Cilat janë arsyet?

6 arsyet pse po tërhiqni njerëzit e gabuar

  1. Nuk mendoni se meritoni më shumë

Për të tërhequr një burrë më të mirë, duhet të besoni se meritoni më mirë. Për shembull, nëse nuk e doni veten ose nuk e konsideroni veten të denjë për të gjetur një burrë që i përshtatet asaj që parashikoni për veten tuaj, atëherë nuk do të përpiqeni kurrë ta joshni atë.  Ndoshta është koha për të marrë pak kohë për të njohur dhe dashuruar veten, sado klishe që të duket.

  1. Jeni të tërhequr nga djemtë/vajzat e padisponueshme emocionalisht

Nëse lloji i burrit ose gruas që prireni të preferoni është dikush që është gjithashtu emocionalisht i padisponueshëm, do të përfundoni duke kaluar nga një marrëdhënie e dështuar në tjetrën dhe më pas do të pyesni veten pse ata nuk duan të angazhohen.

Në fakt, nëse preferoni burrin ose gruan që pëlqen të jetojë një jetë emocionuese dhe lozonjare, duke mos u përkushtuar kurrë për asgjë, atëherë gjithmonë do të përfundoni me dikë që ka frikë nga angazhimi.

  1. Ju besoni se ekziston një person “perfekt” atje për të gjithë

Walt Disney dhe përrallat bëri një punë të shkëlqyeshme për të krijuar filma të mrekullueshëm që të gjithë mund t’i duam, por ai gjithashtu bëri një punë të shkëlqyeshme për të na bërë të besojmë se një princ ose princeshë e përsosur është atje duke na pritur dhe do të vijë në jetën tonë për të na bërë të na ofron gjithçka që kemi dashur dhe ëndërruar.

Në fakt, askush nuk do të jetë kurrë perfekt. Ju gjithmonë do të gjeni një të metë tek dikush tjetër, sepse ata janë njerëz dhe kanë të meta. Duhet t’i pranoni ashtu siç janë, madje edhe pjesët e tyre që nuk ju pëlqejnë.

  1. Nuk keni bërë ende punën e duhur me veten tuaj

Kjo i çmend disa njerëz, por puna është se kur nuk keni punuar për të përmirësuar veten, do të vazhdoni të tërheqni njerëz që nuk kanë bërë asnjë punë as me veten e tyre.

Për shembull, nëse ende nuk jeni përballur me demonët tuaj, ndoshta do të përfundoni takimin me demonët tuaj. Mund të duket si shumë kohë/punë, por ia vlen të ndaloni përpjekjet tuaja në lidhje dhe të merrni pak kohë për të kuptuar veten dhe për të punuar në fushat që ju mbajnë prapa.

  1. Nuk e dini se kë dëshironi

Qartësia është gjithçka. Si do të tërhiqni personin “e duhur” nëse nuk e dini se çfarë do të thotë kjo për ju? Për shembull, thellë brenda vetes, nëse doni një burrë familjar, por vazhdoni të dilni me “djaloshin e festës” duke shpresuar se një ditë ai do të bëhet një familjar, ka të ngjarë të zhgënjeheni herë pas here.

Nuk po them se njerëzit nuk ndryshojnë, por ajo që po them është se në vend që të përpiqeni të detyroni dikë të ndryshojë, gjeni dikë që tashmë është në përputhje me vlerat dhe qëllimet tuaja në jetë.

  1. Ju ndryshoni veten për të bërë të tjerët të lumtur.

A gënjeni në profilin tuaj në Tinder apo me partnerët tuaj të rinj të mundshëm në një takim të parë? Kjo është një recetë për fatkeqësi. Kur pretendoni se jeni dikush tjetër për t’u përshtatur me dikë tjetër, përfundoni duke tërhequr personin e gabuar si parazgjedhje sepse po dërgoni mesazhe të përziera.

Mund të jetë joshëse të gënjesh sepse të pëlqen personi, por kur je i sinqertë, nuk duhet të mendosh kurrë nëse je i duhuri për të, sepse tashmë ke bërë një deklaratë se kush je dhe çfarë dëshiron./abcnews.al