5 zonat e kuqe të Tiranës, ku tregtohet apo shpërndahet më shumë lënda narkotike

schedule15:54 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 15:54 - 5 Dhjetor, 2022

Pas një sërë operacionesh të zhvilluara nga janari e deri më tani, Policia ka evidentuar 5 zonat më problematike ku shpërndahet droga. Alliasi është një nga zonat periferike të Tiranës, që për policinë e kryeqytetit cilësohet si zonë e kuqe ku tregtohet apo shpërndahet lënda narkotike. Me rrisk janë edhe Kombinati, Lapraka, ish parku i autobusëve dhe zona e Freskut.

Sipas të dhënave të policisë, në 11 muaj ka rezultuar se të përfshirë në këtë veprimtari kriminale janë 1180 persona. 311 prej tyre janë arrestuar për kultivim, shitje, shpërndarje apo dhe trafik të lëndëve narkotike. 859 persona të tjerë janë duke u hetuar në gjendje të lirë dhe 10 autorë vijojnë të jenë të shpallur në kërkim.

Në jo pak raste, ka rezultuar se lënda narkorike e llojeve të ndryshme, si kokainë, heroinë e kanabis, është shitur në doza të vogla, e kryesisht kanabisi edhe në afërsi të shkollave. Kryesisht, personat e përfshirë në shitjen e drogës në doza të vogla kanë rezultuar adoleshentë.

Gjatë operacioneve të polici, në disa prej të cilave janë bërë edhe blerje të stimuluara me agjentë të infiltruar, janë sekuestruar sasi të ndryshme droge, 126 kg kanabis, rreth 7 kg kokainë, dhe doza heroine.

/abcnews.al