5 viktima dhe 138 raste të reja me Covid në vendin tonë

schedule17:57 - 21 Prill, 2021

schedule 17:57 - 21 Prill, 2021

Vijojnë që të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në raportin e ministrisë së Shëndetësisë nga 2584 testime kanë rezultuar pozitiv me Covid 138 raste të reja dhe kanë humbur jetën 5 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 35 raste në Tiranë, 12 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 5 raste në Devoll, Skrapar, 4 raste në Durrës, Fier, Elbasan, Pogradec, Malësi e Madhe, 3 raste në Korçë, Lezhë, Vlorë, Pukë, Mirditë, Berat, Kamëz, Sarandë, Peqin, Poliçan, 2 raste në Lushnje, Tropojë, Mallakastër, Librazhd, Vau Dejës, Divjakë, Belsh, Gramsh, Këlsyrë, Konispol, 1 rast në Kuçovë, Vorë, Dropull.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Lezha, 1 qyetar nga Vlora, 1 qytetar nga Elbasani,  të moshave 56 – 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 465 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 103,066 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 160 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Statistika (21 Prill 2021)

Raste të reja ditore        138

Të shëruar në 24 orë      465

Të shtruar në spitale      160

Humbje jete në 24 orë    5

Testime ditore                2584

Testime totale           615,147

Raste pozitive             129,980

Raste të shëruara        103,066

Raste Aktive                 24,556

Humbje jete                   2,358

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              18113

Fier                  2090

Durrës             966

Shkodër         830

Gjirokastër    794

Korçë    631

Vlorë     389

Dibër     311

Kukës     264

Elbasan   93

Berat       60

Lezhë       15.e.su./abcnews.al