5 ushqimet që kanë më shumë kripë nga sa mendoni

schedule07:33 - 8 Mars, 2022

schedule 07:33 - 8 Mars, 2022

Pak kripë është e mirë, por shumica e njerëzve konsumojnë sasi të mëdha, megjithëse rekomandimi i ri është të hahet më pak se 1500 miligramë në ditë. Gjithashtu, disa ushqime që nuk kanë një shije të dukshme të kripur, në fakt përmbajnë nivele të larta të natriumit, ndaj konsumoni shumë kripë pa e kuptuar.

Le të shohim më poshtë 5 ushqimet ku ka natrium

Bukë

Buka kontribuon në sasinë e lartë të natriumit në dietën tuaj ditore. Nëse mëngjesi juaj përfshin dy copa bukë të thekur, për shembull, ju tashmë po konsumoni më shumë se 600 mg natrium. Nëse do të hani bukë, zgjidhni një fetë gruri që përmban 144 mg natrium.

Prerje të ftohtë

Janë shumë të shijshme, por edhe të kripura. Ftohjet, të tilla si proshuta dhe sallami që hani në një sanduiç, përpunohen me natrium të shtuar, duke i bërë ato edhe më të kripura nga sa mendoni. Një porcion i gjelit të detit do t’ju japë 440 mg natrium, ndërsa i njëjti racion sallam ka 590 mg natrium.

Shumë supermarkete tani ofrojnë opsione të ulëta të natriumit të mishit, të cilat mund të reduktojnë marrjen e përgjithshme.

Salcat

Shtimi i një salce ose salcë në një pjatë mund ta bëjë atë edhe më të shijshëm se sa është tashmë. Por salcat dhe salcat janë tinëzare. Vetëm dy lugë salcë Barbecue përmbajnë rreth 350 mg natrium, ndërsa dy lugë salcë të gatshme për sallatë italiane përmbajnë rreth 300 mg natrium.

Për të reduktuar natriumin në salcë, provoni ta bëni vetë. Mund të gjeni edhe salca me natrium të ulët.

Supë e konservuar

Supat e konservuara mund të ofrojnë një vakt të shpejtë, por ato janë të larta në natrium, mund të habiteni se sa. Një filxhan supë klasike me petë pule përmban 800 mg natrium. Kjo është më shumë se një e treta e rekomandimit ditor dhe më shumë se gjysma e 1500 mg të rekomanduar nga Shoqata Amerikane e Zemrës.

Njerëzit të cilët tashmë janë në rrezik për presionin e lartë të gjakut duhet të shmangin fare supat e konservuara.

Drithërat

Drithërat që mund të hani çdo mëngjes janë ndoshta më të ëmbël se të kripurat, por natriumi është ende i fshehur në mëngjesin tuaj të preferuar. Për të reduktuar natriumin në drithërat e mëngjesit, provoni të përzieni drithërat tuaja të preferuara me grurë, i cili përmban sasi shumë të vogla natriumi./abcnews.al