5 ushqime që luftojnë depresionin!

schedule20:24 - 18 Janar, 2021

schedule 20:24 - 18 Janar, 2021

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), depresioni është një sëmundje e përhapur mendore: trishtimi, vetëvlerësimi i ulët, ndryshimi i humorit, ankthi, mungesa e interesit dhe kënaqësia janë të gjitha shenja të depresionit. Trupi juaj po thërret për ndihmë.

Hani këto 5 ushqime të shëndetshme për të luftuar depresionin

  1. Tërshëra

Fibrat janë çelësi për të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak. Drithërat e shëndetshëm ekuilibrojnë nivelet e sheqerit dhe insulinës, të cilat mbrojnë trurin nga efektet e dëmshme të karbohidrateve të thjeshta dhe sheqerit. Tërshëra është e pasur me fibra dhe ato ekuilibrojnë nivelet e glukozës ndërsa qetësojnë edhe sistemin tretës, duke rritur mirëqenien emocionale. Ato janë të pasura me vitamina B, të cilat janë thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të trurit dhe stabilitetin emocional.

  1. Arrat dhe Bajamet

Arrat trajtojnë depresionin sepse ato janë të pasura me acide yndyrore omega-tre, të cilat janë thelbësore për funksionimin e trurit. Studimet konfirmojnë se nivelet e ulëta të omega 3 çojnë në depresion. Gjithashtu, arrat përmirësojnë përqendrimin dhe kujtesën.

  1. Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë që luftojnë me radikalet e lira. Përveç kësaj, stimulon prodhimin e serotoninës në tru, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon kortizolin. Sigurohuni që çokollata të përmbajë të paktën 75% kakao!

  1. Banane

Bananet janë të pasura me magnez dhe ato ndihmojnë në trajtimin e stresit, depresionit ose ankthit.

  1. Spinaqi dhe lakra jeshile

Ju duhen antioksidantë për të luftuar depresionin, dhe gjethet jeshile janë burimet më të mira të antioksidantëve. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në çlirimin e neurotransmetuesit dopamine, i cili përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore!/e.b-abcnews.al