5 mënyra për të shmangur flokët e elektrizuar

schedule14:54 - 2 Nëntor, 2021

schedule 14:54 - 2 Nëntor, 2021

Flokë kaçurrela dhe elektrizues janë një nga problemet që shqetësojnë shumë nga vajzat. Por pse po ndodh kjo?

Le të kthehemi pas në kohë te mësimi i fizikës: Elektriciteti statik ndodh kur një sipërfaqe merr elektrone shtesë, të cilat ngarkohen negativisht. Kështu, kur disa materiale fërkohen me njëri-tjetrin (si një kapele e thurur në flokët tanë), këto ngarkesa negative bien mbi flokë dhe fillojnë të grumbullohen. Objektet me të njëjtën ngarkesë sprapsin njëri-tjetrin (mendoni magnetët), kjo është arsyeja pse flokët tanë qëndrojnë drejt. Të gjithë flokët janë të ngarkuar negativisht, kështu që ata duan të largohen nga njëri-tjetri. Ka tendencë të ndodhë gjatë muajve më të ftohtë, pasi kushtet e thata dhe të dimrit mund të përkeqësojnë statikën.

Megjithatë, ka një zgjidhje. Ja 5 mënyra për të shmangur këtë pasojë të bezdisshme.

  1. Përdorni shampo dhe tharëse hidratuese

Për shkak se flokët e thatë janë më të prirur ndaj elektricitetit statik, shampot dhe kondicionerët e shkëlqyer hidratues janë masa parandaluese thelbësore. Përpiquni të shmangni ato që përmbajnë sulfate, të cilat heqin vajrat natyrale të lëkurës së kokës dhe mund t’i bëjnë flokët të brishtë. Zgjidhni shampo që janë të pasura me zbutës natyralë, si vajra dhe gjalpë. Një kondicioner po aq hidratues më pas mund të ndihmojë në mbylljen e lëkurës dhe shtimin e lëndëve ushqyese në lëkurën e kokës.

  1. Përdorni rregullisht një maskë flokësh

Për lagështi shtesë, veçanërisht gjatë muajve të thatë të dimrit, një kujdes i thellë është thelbësor. Një maskë flokësh i furnizon flokët me vajra ushqyes dhe përbërës të pasur me proteina. Përdorni një nga këto çdo javë ose më shpesh, në varësi të nivelit tuaj të thatësisë ose nëse jeni më aventurier provoni një trajtim DIY.

  1. Ndryshoni peshqirët

Peshqirët tradicionalë të pëlhurës mund të jenë të fortë për lëkurën dhe të shkaktojnë fërkime në flokët tuaj, gjë që mund të çojë në rritjen e elektricitetit. Punon si letër zmerile. Investoni në një leckë të butë me mikrofibër ose përdorni një bluzë për të hequr ujin e tepërt nga flokët.

  1. Hidhni krehrat plastike

Krehërat metalikë transmetojnë energji elektrike, e cila ndihmon në largimin e grimcave elektrike nga flokët, ndërsa krehrat plastike mund të rrisin elektricitetin statik në flokë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni krehër prej druri ose bambuje, vetëm dijeni që plastika është izoluese, që do të thotë se është një përcjellës i dobët i energjisë elektrike. Kjo do të thotë, ngarkesat elektrike mund të grumbullohen lehtësisht në sipërfaqe. Gjithashtu rekomandohet të përdorni lëvizje të buta kur lani flokët, pasi krehja agresive jo vetëm që mund të shkaktojë stres fizik, por edhe më shumë fërkime dhe elektricitet statik.

  1. Flini mbi mëndafsh

Ashtu si peshqirët e rrobave, pëlhurat e shtratit si pambuku ose liri mund të shkaktojnë kërcitje dhe elektricitet. Edhe kur shtriheni dhe ktheheni dhe flokët janë fërkuar në këllëfin e jastëkut, atëherë ka shumë mundësi që kjo të ndodhë. Flini me një këllëf jastëku prej mëndafshi ose saten, shall ose ndonjë mbulesë që lejon flokët të rrëshqasin ndërsa ktheheni ndërsa flini. Mëndafshi dhe sateni parandalojnë fërkimin dhe ndihmojnë në ruajtjen e vajrave natyralë të flokëve. Pra, këto pëlhura jo vetëm që ndalojnë fërkimin që çon në elektricitet, por gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e flokëve më të hidratuar./abcnews.al