5 gabime që shkaktojnë rrudha rreth syve

schedule17:16 - 20 Shtator, 2021

schedule 17:16 - 20 Shtator, 2021

Shfaqja e rrudhave ndikohet ndjeshëm nga faktorët trashëgues. Sidoqoftë, mënyra e jetesës dhe zakonet tona luajnë një rol vendimtar në gjendjen e lëkurës dhe rrjedhimisht në krijimin e rrudhave. Këto janë 5 gabimet më të zakonshme që bëjmë.

Nuk tregoni kujdes kur pastroni grimin

Lëkura në zonën e syve është më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës dhe për këtë arsye është më e ndjeshme dhe e prirur për linja të imëta. Pra, kur heqim grimin duhet të bëjmë lëvizje të buta derisa të fshijmë përbërjen.

Nuk përdorni hidratues

Sytë janë një zonë e ndjeshme e cila është veçanërisht e prirur ndaj alergjive. Prandaj duhet të jemi të kujdesshëm se çfarë aplikojmë te sytë. Përdorni një krem sysh të testuar dermatologjikisht që i përshtatet nevojave të lëkurës sonë.

Harroni syzet e diellit

Një nga dëmtimet kryesore të shkaktuara nga rrezet UV është retina, e cila rrit shanset për sëmundje të tilla si degjenerimi makular dhe katarakti. Në të njëjtën kohë, ato rëndojnë lëkurën dhe rrisin shanset e formimit të rrudhave rreth syve.

Nuk flini me kurriz

Gjumi gjithashtu mund të shkaktojë rrudha. Kur flemë me fytyrë ose në një anë, intensifikojmë shfaqjen e rrudhave në zonën e syve. Përpiquni të flini me kurriz dhe me jastëk mëndafshi.

Nuk aplikoni krem ​​kundër diellit

Syzet e diellit janë thelbësore për të mbrojtur sytë, por ato nuk janë të mjaftueshme. Ashtu si e gjithë fytyra, sytë kanë nevojë për krem ​​mbrojtës nga dielli. /abcnews.al