5 arsyet pse është mirë të “kapni” flokët kur flini

schedule20:11 - 15 Shtator, 2021

schedule 20:11 - 15 Shtator, 2021

A e dini se flokët tuaj kanë nevojë për gjumë ashtu si lëkura juaj? Ndërsa shpenzoni shumë kohë dhe përpjekje për t’u kujdesur siç duhet për lëkurën tuaj para se të shkoni në shtrat, flokët tuaj meritojnë të njëjtën vëmendje. Ju mund të mos e kuptoni, por kur flini pa i kapur flokët, mund t’i dëmtoni më shumë.

Në këtë tekst ne do të hedhim një vështrim më të afërt se si gjumi me flokë të lëshuar mund të ndikojë tek ne.

Mund të zgjoheni me flokë të ngatërruar

Kur rrotulloheni në gjumë, flokët tuaj ka të ngjarë të ngatërrohen. Kjo është për shkak të fërkimit që ndodh kur flokët tuaj fërkohen në jastëk. Jo vetëm që do të zgjoheni me flokë të çrregullt, por ky dëmtim i përsëritur përfundimisht mund të dobësojë tufat tuaja.

Mund të shkaktojë akne

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, të prirur ndaj akneve, është një ide e mirë të shmangni kontaktin e flokëve tuaj me fytyrën tuaj. Produktet e stilimit dhe kondicionerët që grumbullohen në flokët tuaj mund të prekin lëkurën tuaj për një kohë gjatë natës dhe të bllokojnë poret tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në puçrra dhe acarim të lëkurës. Në fakt, njerëzit me flokë të gjatë madje mund të shfaqin puçrra në shpinë , dhe shmangia e rënies së flokëve në fytyrë gjatë gjumit mund të ndihmojë në parandalimin e disa kushteve të lëkurës.

Mund të sabotojë rritjen e flokëve tuaj

Kur flokët tuaj janë ngatërruar, kjo do të thotë që sipërfaqja e jashtme e flokëve mbetet e hapur. Flokët e dëmtuar rriten ngadalë dhe nëse ëndërroni flokë të gjatë dhe thjesht nuk mund t’i hiqni qafe, sigurohuni që t’i mbroni gjatë gjumit.

Flokët tuaj mund të jenë shumë të brishtë

Ju mund të mendoni se keni provuar çdo produkt stilimi në treg për të zbutur flokët tuaj të dredhur, por ndoshta nuk e keni menduar aq thjeshtë: lënia e flokëve poshtë ndërsa flini mund të bëjë që flokët tuaj të humbasin lagështinë. Jastëku juaj mund të jetë përgjegjës për flokët tuaj të brishtë, sepse sa më shumë fërkime të krijohen në flokët tuaj, aq më shumë lagështi humbet.

Mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj

Fjetja me flokët e ulur jo vetëm që mund t’ju ​​zgjojë në mëngjes me lesh xhungle, por gjithashtu mund t’ju ​​lërë zgjuar gjatë natës. Kur flini, flokët tuaj mund të fërkohen me fytyrën tuaj dhe të shqetësojnë gjumin tuaj. Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për flokët tuaj para se të shkoni në shtrat gjatë natës është t’i lani butësisht dhe t’i bëni një gërshet të lirshëm./abcnews.al