4 arsye pse nuk po ju vijnë menstruacionet (përveç shtatzënisë dhe menopauzës)

schedule07:18 - 29 Nëntor, 2022

schedule 07:18 - 29 Nëntor, 2022

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, ju mund të diagnostikoheni zyrtarisht me amenorre, ose pa perioda, pas tre muajsh nga periodat tuaja të fundit, dhe pikërisht atëherë duhet të shkoni te mjeku.

Është gjithashtu e rëndësishme të dini se mungesa e një periudhe që nuk lidhet gjithmonë me shtatzëninë, laktacionin ose menopauzën, është shpesh një shenjë se diçka nuk po funksionon siç duhet dhe mund të keni ndonjë nga problemet më poshtë:

Jeni shumë të stresuar

Hormonet e stresit kanë shumë pasoja dhe humbja e menstruacioneve mund të jetë një prej tyre. Synoni burimin e stresit dhe zvogëloni atë, përmes një rutine të shëndetshme mëngjesi, meditimi, këshillimi ose çfarëdo tjetër që gjeni ju ndihmon të ndiheni më pak të stresuar.

Pasi nivelet e stresit të reduktohen, menstruacionet duhet të kthehen përsëri. Nëse jo, është koha për të parë mjekun tuaj për disa këshilla.

Keni humbur shumë peshë

Pavarësisht nga ajo që shihni në pista dhe në reklamat e modës, në fakt mund të jeni shumë të dobët. Dhe një nga shumë gjëra që mund të rezultojë nga arritja e një peshe jashtëzakonisht të ulët trupore është se sistemi juaj riprodhues do të ngadalësohet ose ndalet.

Sapo një grua është rreth 10 për qind nën peshën e saj normale ose bie nën një indeks të masës trupore prej 20, ajo rrezikon të humbasë menstruacionet.

Ushtroni shumë

Edhe nëse pesha juaj është brenda kufijve “normalë”, aktiviteti i tepërt fizik mund të prishë menstruacionet tuaja. Rreth 5 deri në 25 për qind e atleteve femra ushtrojnë aq shumë sa u humbasin menstruacionet. Valltarët, gjimnastët dhe vrapuesit janë në rrezik veçanërisht të lartë, pasi aktivitetet e fuqishme kanë më shumë gjasa të ndikojnë në nivelet e hormoneve riprodhuese.

Nëse mjeku juaj ju diagnostikon me amenorre të shkaktuar nga ushtrimet, strategjitë më të zakonshme të trajtimit përfshijnë kthimin e niveleve të estrogjenit në një interval normal dhe rregullimin e marrjes së kalorive për të siguruar që trupi juaj po merr karburant të mjaftueshëm.

Ju keni PCOS

PCOS, ose sindroma e vezores policistike, shkaktohet nga shumë insulinë (hormoni që ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji) ose shumë androgjene (hormonet mashkullore) në trup.

Rreth një në 10 gra midis 15 dhe 44 mund të kenë PCOS. Përveç një ndryshimi në ciklin tuaj menstrual, simptomat e PCOS përfshijnë puçrra fytyre, qime shtesë në fytyrë dhe shtim në peshë ose probleme me humbjen e peshës.

Mjeku juaj mund të bëjë një diagnozë të përshtatshme dhe ndoshta të sigurojë ilaçe për të ndihmuar në kontrollin e simptomave tuaja, nëse është e nevojshme.

Edhe pse nuk ka kurë për PCOS, fokusimi në faktorët e stilit të jetesës si dieta e ekuilibruar dhe ushtrimet e rregullta mund të ndihmojnë në përmirësimin e simptomave./abcnews.al