3 mënyra se si trupi juaj ju informon se keni nevojë urgjente për stërvitje

schedule22:53 - 30 Gusht, 2021

schedule 22:53 - 30 Gusht, 2021

Sipas ekspertëve, ka disa indikacione që ju tregojnë se është koha për të parë palestrën me një sy tjetër. Si një dhuratë për trupin tuaj që ju “bërtet” se keni nevojë të lëvizni më rregullisht.

E tëra çfarë ju duhet të mbani mend është endorfinat që do të rrjedhin në trup dhe do t’ju ​​bëjnë më të lumtur dhe më optimistë. Ashtu si fakti që do të keni muskuj dhe nyje të forta për të bërë çfarë të doni, pa shqetësime dhe shqetësime.

Le të shohim se si trupi juaj ju tregon kur keni nevojë urgjente për stërvitje.

A ka mbaruar energjia? Koha për stërvitje

Nëse kafja nuk ju bën mirë dhe zvarriteni çdo mëngjes, është koha për pak djersë dhe disa endorfina. Ato ju kthejnë energjinë tuaj të humbur, ju zgjojnë për mirë dhe përmirësojnë ndjeshëm gjendjen tuaj. Filloni ditën me vallëzim ose yoga.

Ju nuk mund të përqendroheni në asgjë

Arsyeja kryesore që mjegulla mbizotëron në mendjen tuaj, është sepse uleni për orë të pafundme para kompjuterit dhe nuk ngriheni as edhe për pak shtrirje. Ecja, vrapimi ose çiklizmi do të aktivizojnë receptorët e dopaminës, një hormon që është thelbësor për mësimin dhe përqendrimin. Ushtrimi është gjithashtu thelbësor për mendjen tuaj.

Asnjë fleksibilitet

Kur të keni arritur pikën e dhimbjes sepse përkuleni për të kapur diçka ose çdo lëvizje juaj është pothuajse një arritje, atëherë është e domosdoshme të filloni stërvitjen. Çfarëdo që të zgjidhni, do t’ju sjellë po aq përfitim në planin afatgjatë. Gjëja e rëndësishme është që të mbani një rutinë në palestër, pa ekzagjerim dhe me pushime për të rikthyer muskujt. Zgjidhni atë që ju përshtatet më shumë, në mënyrë që të mos ju kthehet në detyrim./abcnews.al