3 lëvizjet e gabuara që bëni me deodorantin tuaj

schedule18:12 - 12 Maj, 2022

schedule 18:12 - 12 Maj, 2022

Deodoranti është më në fund i nevojshëm në të gjitha stinët e vitit por ndoshta më shumë në muajt e verës. Sigurisht që nuk duhet të zëvendësojë dushin pasi ndihmon në parandalimin e erës së trupit pa e eliminuar nëse tashmë ekziston.

Megjithatë, edhe ju, si shumica e njerëzve, mund të bëni disa gabime të zakonshme me deodorantin, duke ulur përfundimisht performancën e tij. Shihni për shembull tre prej tyre:

  1. Sasia minimale

Të bësh një kalim shumë të shpejtë me deodorantin nuk është mënyra e duhur për ta aplikuar atë. Mbani në mend se ajo që duhet të bëni është të aplikoni një sasi të konsiderueshme që do të mbulojë të gjithë zonën e sqetullës dhe gjëndrat e djersës që ndodhen në të.

  1. Koha e gabuar

Nëse e keni zakon të aplikoni deodorant në mëngjes, nuk është domosdoshmërisht e gabuar por nuk është koha ideale. Antiperspirantët, sipas ekspertëve, më së miri aplikohen në fund të ditës, kur prodhimi i djersës reduktohet.

  1. I njëjti produkt për një kohë të gjatë 

Ju ndoshta nuk dëshironi të lini deodorantin tuaj të preferuar, por duhet ta bëni atë në intervale, veçanërisht nëse shihni se performanca e tij është ulur. Është e mundur që trupi juaj të ketë zhvilluar rezistencë ndaj këtij produkti dhe të mos ndalojë më djersitjen. Kjo bën që mikrobet të rriten në zonën e sqetullës duke rezultuar në një erë të keqe./abcnews.al