3 lëvizje për të zvogëluar vijat e imta dhe rrudhat rreth buzëve tuaja

schedule10:50 - 8 Tetor, 2021

schedule 10:50 - 8 Tetor, 2021

Për të sqaruar diçka që në fillim, vijat e imta dhe rrudhat, të gjitha llojet e rrudhave, madje edhe ato rreth buzëve tona , janë normale, reale dhe pjesë e vetes sonë. Kjo nuk do të thotë, natyrisht, që nëse dikush dëshiron, nuk mund të zvogëlojë pamjen e tyre intensive, nëse jo, të heqë qafe prej tyre.

Ne tundim gojën për të folur, për të buzëqeshur, për të marrë frymë, për të grimuar, për të shprehur veten, për të ngrënë dhe lista vazhdon. Me kalimin e kohës dhe tkurrjen e përsëritur të muskujve në këtë zonë, prandaj, pavarësisht nga mosha, linja të vogla vertikale formohen natyrshëm rreth buzëve. Ato janë rrudhat e buzëve ose ndryshe rrudhat e “duhanpirësit” (për shkak të lëvizjes së buzëve të duhanpirësit). Edhe nëse doni të zvogëloni vijat e imta dhe rrudhat rreth buzëve, gjithçka që duhet të bëni është të ndiqni 3 këshillat e vogla të mëposhtme.

-Mbani buzët e hidratuara

Ajo që vlen për hidratimin e lëkurës në përgjithësi, vlen edhe për hidratimin e buzëve në veçanti. Një balsam buzësh i pasur me peptide dhe përbërës të tjerë kundër plakjes dhe hidratues është ajo që do të hidratojë dhe zbusë thellë me kalimin e kohës rrudhat e dukshme rreth buzëve, duke u ofruar atyre një rezultat “të plotë”.

-Mbrojtje nga dielli në dimër dhe verë

Përveç lëvizjes së vazhdueshme të muskujve rreth gojës, rrezet e dëmshme të diellit prishin kolagjenin, duke shkaktuar relaksim edhe më të madh të lëkurës në këtë zonë. Për këtë arsye, sigurohuni që të aplikoni një produkt me mbrojtje nga dielli. Plus: Buzët janë një nga zonat që shumica e njerëzve shpesh harrojnë t’i mbrojnë.

-Aleat i specializuar kundër rrudhave

Cila mënyrë më e mirë për të zvogëluar vijat e imta dhe rrudhat rreth buzëve sesa përdorimi i dikujt që i synon ato? Filloni të përdorni më intensivisht në rutinën tuaj një krem ​​kundër rrudhave për buzët që do të mbushë rrudhat dhe vijat e imta që tashmë janë shfaqur në konturin e buzëve tuaja./abcnews.al