3 arsye pse flokët tuaj rriten ngadalë dhe çfarë të bëni për të përshpejtuar të gjithë procesin

schedule07:22 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 07:22 - 3 Dhjetor, 2021

Nuk ka dyshim që flokët e gjatë dhe me shkëlqim janë baza ideale për të krijuar modele të ndryshme flokësh. Megjithatë, ne e dimë shumë mirë se nuk është gjithmonë e lehtë të fitosh gjatësinë e ëndrrave tona ose të mbajmë flokët e gjatë të shëndetshëm . Në një farë mënyre, për të kuptuar pse përpjekjet tona për të arritur gjatësinë e dëshiruar nuk funksionojnë, ne kërkuam arsyet që ndoshta na mbajnë larg pamjes së flokëve të ëndrrave tona.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve

Kur duam të kemi flokë të shndritshëm dhe të gjatë me shkëlqim, ruajtja e ushqimit të mirë është e domosdoshme. Në fakt, sipas nutricionistëve duhet të sigurohemi që të zgjedhim ushqime që janë të pasura me jod, zink, vitamina B, omega 3 dhe hekur. Në mënyrë ideale mund të bëjmë një analizë gjaku për të zbuluar çdo mangësi dhe më pas të synojmë për suplementin e duhur ushqimor, nën drejtimin e mjekut tonë.

Përveç kësaj, yndyrnat dhe proteinat e mira janë elementë idealë për të siguruar flokë të gjatë . Aminoacidet e proteinës ndërtojnë qeliza të forta të flokëve, ndërsa yndyrat e mira ushqejnë këto qeliza, duke i bërë flokët tanë të duken me shkëlqim. Së fundi, një tjetër element i rëndësishëm është vitamina C, pasi rrit prodhimin e kolagjenit, i cili i mban flokët të trashë dhe të fortë. Burime të pasura të vitaminës C përfshijnë agrumet, specat, luleshtrydhet dhe zarzavatet.

Ekspozimi i tepërt ndaj nxehtësisë dhe kimikateve

Sigurisht mjetet e nxehta nuk ndihmojnë flokët tona të rriten më të gjatë. Kjo është arsyeja e majave të thyera, të cilat na mbajnë larg pamjes së shëndetshme të flokëve, por edhe gjatësisë së dëshiruar. Përveç kësaj, mungesa e lagështisë së kërkuar, e cila shpesh është për shkak të kimikateve mund të çojë në thyerje. Është e rëndësishme të zgjedhim produkte dhe bojëra që mbrojnë flokët tanë dhe plotësojnë nevojat e tyre. Përveç kësaj, mos harroni se sasia e nevojshme e ujit në baza ditore është A dhe O.

Kujdesi i gabuar për pamjen tonë të flokëve

Kujdesi për lëkurën e kokës është po aq i rëndësishëm sa kujdesi për gjymtyrët nëse duam të kemi flokë më të gjatë. Sigurimi i një skalpi të shëndetshëm për rritjen optimale të flokëve nuk duhet domosdoshmërisht të jetë kompleks. Përdorimi i shampos të duhur, mbrojtja e pamjes së flokëve nga nxehtësia me produktet e duhura janë dy hapa të rëndësishëm. Përveç kësaj, larja e kokës stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve, pasi nxjerr gjak në sipërfaqe dhe gjithashtu zhvendos djersën dhe vajrat, gjë që i lejon skalpit të marrë frymë./abcnews.al