24,679 diamante në një bizhuteri të vetme, unaza fiton Rekordin Botëror Guinness

schedule18:36 - 17 Korrik, 2022

schedule 18:36 - 17 Korrik, 2022

Një kompani indiane bizhuterish fitoi një Rekord Botëror Guinness kur vendosi 24,679 diamante në një unazë të vetme.

Guinness njoftoi se SWA Diamonds fitoi rekordin për unazën e madhe, e cila u quajt “Ami”, Sanskit për “pavdekësinë”.

Dizajni i unazës bazohej në kërpudhat rozë të guackës.

“Kërpudha përfaqëson pavdekësinë dhe jetëgjatësinë,” tha Abdul Gafur Anadiyan, drejtor menaxhues në SWA Diamonds, për Guinness World Records.

Diamantet natyral të vendosura në unazë u certifikuan nga Skema e Certifikimit të Procesit Kimberley.

Unaza, e cila peshon rreth 35 gram, u vlerësua nga SWA Diamonds në 95,243 dollarë./abcnews.al