23 të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

schedule18:28 - 12 Janar, 2023

schedule 18:28 - 12 Janar, 2023

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 585 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 23 qytetarë, në Bashkitë:

10 në Tiranë, 4 në Fier, 3 në Vlorë, nga 1 qytetarë në Patos, Lushnje, Selenicë, Himarë, Delvinë, Gjirokastër.

Janë 239 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 32 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,206 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 12 Janar 2023)

Raste të reja ditore               23

Të shëruar në 24 orë             32

Të shtruar në spitale             2

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       585

Testime totale                   2,024,180

Raste pozitive                      333,041

Raste të shëruara                  329,206

Raste Aktive                             239

Humbje jete                              3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    156

Fier                           28

Vlorë                         26

Berat.                        9

Shkodër                 6

Gjirokastër.              5

Durrës.                      3

Lezhë.                       3

Dibër.                        2

Elbasan.                  1