17 të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

schedule18:50 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 18:50 - 7 Dhjetor, 2022

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 457 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 17 qytetarë, në Bashkitë:

8 në Tiranë, nga 3 qytetarë në Fier, Sarandë, 2 në Përmet, 1 në Vlorë.

Janë 181 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 18 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,583 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 7 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore                17

Të shëruar në 24 orë             18

Të shtruar në spitale             1

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       457

Testime totale                   2,011,673

Raste pozitive                      332,358

Raste të shëruara                  328,583

Raste Aktive                             181

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    119

Vlorë                         18

Gjirokastër                11

Fier                           14

Berat.                        6

Shkodër                 5

Durrës.                      3

Lezhë.                        3

Elbasan.                   2