150 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, 16 të vdekur në 24 orë

schedule16:55 - 12 Maj, 2021

schedule 16:55 - 12 Maj, 2021

Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, në 24 orët e fundit janë kryer 2.093 teste,  150 raste kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

Infektimet mësohet se janë regjistruar në: Shkup – 62, Kumanovë – 17, Manastir – 8, Shtip – 6, Strumicë , Resnjë dhe Radovish – 5 secili, Tetovë dhe Kërçovë – 4 secili, Veles, Gostivar, Kocani, Dibër dhe Vinicë – 3 secili, Prilep, Kavadarci, Ohër, Strugë, Gjevgjeli dhe Dellçevë – 2 secili, Negotinë, Sveti Nikole, Berovë, Probistip, Kratovo, Pehçevë dhe Makedonska Kamenica – nga 1 secili.

Mësohet se po gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga covid 16 persona ndërsa betejën me covid e kanë fituar 487 të tjerë. /abcnews.al/