11-vjeçari shpallet hero, shpëton dy jetë njerëzish brenda 1 dite

schedule22:36 - 23 Dhjetor, 2021

schedule 22:36 - 23 Dhjetor, 2021

Një 11-vjeçar nga Oklahoma e SHBA-së është cilësuar hero pasi përmes të menduarit e tij të shpejtë ka shpëtuar dy jetë njerëzish, brenda një dite.

Sipas profesorëve të shkollës së vogëlushit, Davyon Johnson ndihmoi të shpëtonte një shok klase që po mbytej dhe një grua që përpiqej t’i shpëtonte zjarrit në shtëpi, brenda vetëm pak orësh, më 9 dhjetor.

Ndërkohë shkollat ​​Publike Muskogee, Departamenti i Policisë Muskogee dhe Departamenti i Sherifit të Qarkut Muskogee e nderuan Johnsonin për heroizmat e tij, më 14 dhjetor.

Nëndrejtuesi, Greg Martin i dha nxënësit të klasës së gjashtë një certifikatë duke e emëruar atë një zëvendës nderi për Zyrën e Drejtuesit të Qarkut Muskogee.

“Ne jemi të gjithë shumë krenarë për ty, Davyon!!”, ka shkruar zyra e drejtuesit në një postim në Facebook./abcnews.al