10 vitet e martesës së Princit William dhe Kate Middleton përmes një dokumentari

schedule12:03 - 24 Prill, 2021

schedule 12:03 - 24 Prill, 2021

10-vjetori i martesës së Princit William dhe Kate Middleton do të shënohet me një dokumentar nga BBC. Dokumentari special, që do të transmetohet me 30 Prill, pjesë e të cilit do të jenë një sërë personazh që kanë qenë të angazhuar në dasmën e tyre.

Përvjetori 10-vjeçar i martesës së Princit William me Kate Middleton do të shënohet nga një dokumentar i ri i BBC

Një grup miqsh që u takuan me Princat William dhe Harry gjatë ceremonisë do të shfaqen gjithashtu në dokumentar. Princi William u martua me Kate Middleton më 28 Prill 2011, në një ceremoni të mbajtur në Westminster Abbey, Londër. Dyshja ishin bashkë për tetë vjet, kur më pas njoftuan fejesën më 16 nëntor 2010.

Dokumentari special, i vendosur për të transmetuar në BBC One në 30 Prill, do të dëgjojë nga një numër kontribuesish për martesën, përfshirë ish-Kryepeshkopin e Canterbury Dr Rowan Williams, i cili u martua me ta

Në vend që të merrnin dhurata, William dhe Kate u kërkuan 1900 të ftuarve të dhurojnë për bamirësi dhe themeluan “Fondin e Dhuratave të Princit William dhe Catherine Middleton”. Dy vjet pas martesës së tyre, William dhe Kate mirëpritën fëmijën e tyre të parë, Princin George, dy vite më pas Princeshën Charlotte dhe Princin Louis në 2018. 

Figura të tilla si kompozitori i David Cameron John Ritter, luleshitës Shane Connolly dhe ish-trajneri i ragbit në Angli Sir Clive Woodward do të shfaqen gjithashtu të gjithë, si dhe një numër çiftesh që u martuan në të njëjtën ditë me çiftin Mbretëror.

/abcnews.al